ZASTRAŠUJUĆE /

Prijeti nam opasni novi supersoj? Šef Moderne upozorio na crni scenarij: Omikron i delta mogli bi zamijeniti gene

Image
Foto: Profimedia

Iako se SARS-CoV-2 oslanja na pojedinačne mutacije, postoji mala, ali izgledna mogućnost da bi omikron i delta soj mogli zamijeniti gene i stvoriti novi supersoj

14.12.2021.
21:22
Profimedia
VOYO logo

Šef farmaceutske kompanije Moderna, doktor Paul Burton, ovih je dana upozorio na jednu zastrašujuću mogućnost koja bi mogla ponovno redefinirati pandemiju koronavirusa. Naime, postoji teoretska mogućnost da se neka osoba zarazi istovremeno delta i omikron sojevima virusima SARS-CoV-2.

Infekcije koronavirusom obično uključuju samo jedan soj, no u rijetkim se situacijama osoba može zaraziti s dva soja. Takva mogućnost postoji, ako su sojevi iz različitih izvora, odnosno već ranije zaraženih osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'VIRUS EVOLUIRA DALJE' /

Hrvatska mikrobiologinja upozorava da omikron nije zadnji soj: Otkrila je i koliko je učinkovita booster doza

Image
'VIRUS EVOLUIRA DALJE' /

Hrvatska mikrobiologinja upozorava da omikron nije zadnji soj: Otkrila je i koliko je učinkovita booster doza

Burton je zabrinut da bi veliki broj slučajeva zaraze deltom i omikronom u Velikoj Britaniji mogao potaknuti nastanak supersoja. Na vladinom Odboru za znanost i tehnologiju poručio je kako je "izvjesno" da bi različiti sojevi mogli zamijeniti svoje gene i time stvoriti još opasniju varijantu virusa.

Rekombinacijski događaji

U znanstvenim krugovima se takvi slučajevi nazivaju "rekombinacijskim događajima". U teoriji su mogući, ali zahtijevaju vrlo specifične uvjete, što znači splet uglavnom nekontroliranih okolnosti, piše Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šanse za takve okolnosti se povećavaju, s obzirom na to da je omikron već dominantni soj u Londonu. Stručnjaci smatraju da bi do Nove godine ovaj soj mogao zagospodariti cijelom Britanijom. Delta soj je na sličan način prije dva mjeseca zamijenio alfa soj.

Iako su zabilježena samo tri soja koronavirusa koja su zamijenila gensku strukturu, Burton upozorava kako bi se to moglo dogoditi i u ovom slučaju.

"Postoje egzaktni podaci. U Južnoafričkoj Republici su ponovno objavljeni neki radovi iz ranijih razdoblja pandemije, u kojima se navode slučajevi ljudi, pogotovo onih sa slabijim imunitetom, koji su nosili oba virusa", upozorio je Burton i na pitanje može li to dovesti do stvaranje opasnijeg soja, poručio: "Sigurno može."

Splet nekontroliranih okolnosti

Svaka zemlja ili regija već imaju svoju dominantnu varijantu, a kod zdravih ljudi se smatra da postoji "rupa" od dva tjedna nakon zaraze, koliko organizmu treba da počne stvarati imunitet i uspješno se obrani od virusa. Pritom se to može umanjiti i na nekoliko dana, ako su osobe cijepljene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, goleme i nekontrolirane epidemije, poput onih u Velikoj Britaniji ili SAD-u, povećavaju rizik od rekombinacijskih događaja samo zato jer je broj zaraza veći. Britanci trenutno imaju jedan slučaj omikrona na pet novozaraženih na nacionalnoj razini, dok je delta prisutna u četiri od 10 slučajeva.

No, virus SARS-CoV-2 se uglavnom oslanja na nasumične mutacije iz kojih proizlaze novi sojevi. To se događa pri multiplikaciji virusa, kada se pojave greške u genima. U većini slučajeva, takve su promjene bezopasne, ali povremeno rezultiraju drugačijim značajkama, poput veće zaraznosti ili lakšeg izbjegavanja imuniteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci smatraju da se omikron soj pojavio pri dugotrajnijoj zarazi imunokompromitirane osobe, što je omogućilo virusu da nekoliko puta mutira kako bi poboljšao svoju mogućnost zaraze i izbjegavanja imuniteta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
trump
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo