Priča iz sela Divkovići: Mještani žive na otrovnoj zemlji, a nitko ne poduzima ništa

5.2.2015.
13:31
VOYO logo

Na nekadašnjoj deponiji punoj otrovnih metala mještani malog sela Divkovići sade krumpir, kukuruz, luk te druge žitarice i povrće. Oni ne znaju kakve sve opasnosti ta zemlja krije.

Divkovići su jedno od pet mjesta na kojima je termoelektrana iz Tuzle napravila svoju deponiju - otpad koji nastaje u procesu proizvodnje električne energije i sadrži otrovne metale. Do sada je na 250 hektara, što je površina 330 nogometnih stadiona, odloženo preko 30 milijuna kubika tog teškog otpada, piše Klix.ba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci su pronašli visoku koncentraciju nikla, kroma, arsena i drugih metala opasnih po život u vodi, zraku i na tamošnjoj zemlji.

U dvije godine od karcinoma umrlo 17 ljudi

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN) otkrio je da termoelektrana iz Tuzle ne ispunjava uvjete iz okolišne dozvole, te da se transportom i odlaganjem tog otpada i sanacijom zatvorenih deponija ugrožava zdravlje ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U samo dvije godine u Divkovićima je od karcinoma umrlo 17 osoba.

Problem star 20 godina

Prema podacima do kojih je došao CIN, Termoelektrana je trebala izgraditi sistem za reciklažu otpadnih voda i uspostaviti kontinuirano praćenje kvaliteta otpadnih voda. Na to se obavezala i okolišnom dozvolom koju je od Ministarstva okoliša i turizma Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) dobila 2011. godine. Riječ je o svojevrsnoj dozvoli za rad koja se uz određene uvjete izdaje postrojenjima koja zagađuju okoliš. Iako je projekt napravljen, radovi nisu počeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da bi otpadom prekriveno zemljište bilo vraćeno u prvobitno stanje, Termoelektrana je prije skoro 20 godina bila dužna izraditi projekt sanacije i rekultivacije. Projekt je izrađen tek krajem prošle godine, a stanovništvo još nije upoznato s njegovim sadržajem.

Prof. dr. Nurka Pranjić, specijalista medicine rada u tuzlanskom Domu zdravlja i profesorica na Medicinskom fakultetu, kaže da su ljudi koji žive u neposrednoj blizini izvora zagađenja u većoj opasnosti od ostalih. Doktorica Aida Vilić-Švraka iz Federalnog zavoda za javno zdravstvo kaže da unos teških metala u organizam kroz vodu, hranu i zrak dovodi do kroničnog trovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona (TK), za tri godine je 378 mještana oboljelo od karcinoma pluća, a u samo dvije godine je na području Divkovića od karcinoma umrlo 17 ljudi.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo