Ova presuda Vrhovnog suda zasad se odnosi samo na četvoricu pojedinaca čiji su slučajevi bili na sudu. No, s obzirom na način funkcioniranja tamošnjeg pravosuđa, za potpunu legalizaciju bit će potrebne još najmanje četiri slične presude do potpune legalizacije, piše Washington Post.
I druge zemlje kreću istim putem
"Ovo glasovanje na meksičkom Vrhovnom sudu iznimno je iz dva razloga", kaže Hannah Hetzer iz američkog Saveza za politiku droga koja vodi kampanju za popustljivije zakone prema drogama. "Prvo, jer je posjedovanje i konzumiranje utvrđeno kao temeljno ljudsko pravo. I drugo, jer je odluka donesena u zemlji koja je pretprjela velie žrtve u borbi protiv droge", kaže ona.
Časopis New Scientists piše kako su još neke zemlje krenule istim stopama ublažavajući svoje zakone o upotrebi kanabisa, ali niti jedna još nije to učinila proglašavajući ga temeljnim ljudskim pravom. Irska je, primjerice, krenula u dekriminalizaciju uporabe heroina i kokaina, s tim da će se moći konzumirati pod nadzorom.
Ratovi protiv droge bili su uzaludni
Četiri američke savezne države - Kolorado, Washington, Aljaska i Oregon - legalizirale su osobnu uporabu kanabisa, a uskoro se isto očekuje i u Kanadi gdje je to bilo jedno od predizbornih obećanja novog premijera Justina Trudeaua. U tijeku su rasprave oko legalizacije marihuane u medicinske svrhe u Brazilu, Čileu, Kolumbiji i Kostariki.
"Svjedočimo posve novom, racionalnom pristupu u odnosu na zakone o uporabi droga", kaže David Nutt s Kraljevskog sveučilišta u Londonu, ujedno bivši savjetnik britanske vlade o drogama.
"Neke zemlje napokon imaju hrabrosti priznati da su njihovi 'ratovi protiv droge' bili uzaludni i učinili više štete nego dobroga", smatra Nutt.