U SUPROTNOSTI S IZVJEŠĆEM WHO-a / Potpuni preokret? Stručnjaci vjeruju da se malarija može iskorijeniti do 2050.

Image
Foto: Shutterstock

Vlade, znanstvenici i čelnici u javnom zdravstvu moraju uložiti više novca i inovacija u borbu protiv te bolesti i komaraca koji je prenose

9.9.2019.
13:57
Shutterstock
VOYO logo

Malarija se može iskorijeniti do 2050. godine i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) ne bi trebala bježati od tog "cilja epskih razmjera", izjavili su globalni zdravstveni stručnjaci.

U velikom izvješću, koje je u suprotnosti sa zaključcima prošlomjesečnog izvješća WHO-a o malariji, 41 stručnjak je rekao da se malarija, jedna od najstarijih i najsmrtonosnijih bolesti u svijetu, može iskorijeniti najranije 2050.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se ispunio taj cilj, vlade, znanstvenici i čelnici u javnom zdravstvu moraju uložiti više novca i inovacija u borbu protiv te bolesti i komaraca koji ju prenose, stoji u izvješću i dodaje se da je za to potrebna "ambicija, predanost i partnerstvo kao nikada prije". 

"Iskorjenjivanje malarije predugo je bilo daleki san, ali sada imamo dokaze da se ona može i treba iskorijeniti do 2050.", rekao je Richard Feachem, direktor Global Health Group s Kalifornijskog sveučilišta u San Franciscu, jedan od voditelja analize o malariji koju je naručio stručni časopis Lancet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Moramo se ... izazvati ambicioznim ciljevima i biti predani snažnoj akciji kako bi ih ispunili", dodao je.

Lancetova analiza objavljena je nekoliko tjedana nakon što je WHO objavio svoje izvješće o njoj i zaključio da ta bolest ne može biti uskoro iskorijenjena te da postavljanje nerealnih ciljeva s nepoznatim troškovima i ishodima samo može dovesti do frustracije i protureakcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 2017. malarijom je bilo zaraženo oko 219 milijuna ljudi, a umrlo je oko 435.000 ljudi, većinom beba i djece u najsiromašnijim dijelovima u Afrike.

Za njezino iskorjenjivanje do 2050. stručnjaci u Lancetovoj analizi iznijeli su nekoliko prijedloga. Oni kažu da treba pametnije koristiti mreže za zaštitu od komaraca, lijekove i insekticide, te da treba razviti nova sredstva kao što su cjepiva. Također navode da vlade u zemljama pogođenima malarijom i onima koje to nisu trebaju povećati ulaganja za oko dvije milijarde dolara godišnje kako bi ubrzali napredak u borbi protiv te bolesti. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo