POSKOCI SIJU STRAH U SRBIJI, SNIMLJEN JEZIV PRIZOR: /

Stručnjaci upozoravaju: 'Za dva tjedna bit će mnogo gore'

Image

Bez obzira na toplu zimu, poskoci u Srbiji se ne bi trebali buditi. Hrvatsku možda još neko vrijeme spasi zahladnjenje.

21.2.2018.
14:01
VOYO logo

Poskoci u Srbiji ulaze u hibernaciju početkom jeseni, a izlaze najčešće polovinom ožujka, i to prvo mužjaci. Tjedan, dva kasnije zimski san prekidaju i ženke. No ove godine su malo uranili. Pored Rače snimljeno je cijelo klupko. Budno.

Ova zima je u i u Srbiji bila blaga pa je i kraj veljače došao bez debelog minusa, no za izlazak najotrovnije zmije ovih krajeva i dalje je prerano, upozoravaju stručnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nije vrijeme za izlazak poskoka iz hibernacije, nešto ih je moralo poremetiti, ali vrlo lako može biti da su vremenski uvjeti utjecali na njihov prerani izlazak. Vjerojatno su u pitanju mužjaci, a ženke će za dva tjedna", ispričao je za Telegraf.rs Vladica Stanković iz Udruženja za zaštitu gmizavaca i životne sredine "Poskok".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poskoci se bude u proljeće kad temperatura zraka raste iznad 15 °C. Iako bi zahladnjenje trebalo spriječiti njihovo buđenje, moguće je da se oni uz obalu već bude. No bez obzira na to kada se potrude, ako zahladnjenje ne potraje i ne reducira dio populacije zmija, u proljeće možemo očekivati pravi bum poskoka.

Poskok je prema podacima Državnog zavoda za zaštitu prirode rasprostranjen posvuda osim u kontinentalnom dijelu omeđenom Savom i Dravom istočno od Medvednice, Ivančice i Kalnika.

Posebno je čest na jadranskoj obali uključujući otoke i nije vezan uz određenu nadmorsku visinu nego ga se može naći od razine mora do najviših vrhova Dinare.

Od otoka ne nastanjuje Rab, Dugi otok i Korčulu, podaci sa Cresa i Lošinja su nepotvrđeni, dok je na Mljetu na rubu izumiranja zbog unesenog mungosa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo