Jedna je osoba umrla, a deseci su se razboljeli nakon što su se zarazili escherichia coli iz organske mrkve u vrećicama.
Ukupno je 39 ljudi zaraženo, a 15 ih je završilo u bolnici u 18 država nakon što su pojeli mrkvu (cijelu i mladu) koju prodaje Grimmway Farms sa sjedištem u Kaliforniji, donosi Sky News.
Većina zaraženih živi u New Yorku, Minnesoti i državi Washington, a slijede Kalifornija i Oregon. Proizvođač Grimmway Farms povukao je mrkvu s tržišta koja se prodaje pod više robnih marki diljem Sjedinjenih Država.
Centar za kontrolu bolesti upozorio je ljude da provjere svoje hladnjake i zamrzivače i bace sve potencijalno zaražene mrkve. To je posljednja u nizu epidemija E.coli. U listopadu se više od stotinu američkih McDonald'sovih kupaca razboljelo zbog epidemije povezane s narezanim lukom.
U lipnju je u Ujedinjenom Kraljevstvu jedna osoba umrla u epidemiji povezanoj sa salatom, od koje je oboljelo još 275 ljudi. Organski orasi povezani su s epidemijom u 19 američkih država u travnju.
Podsjetimom, krajem rujna valadala je i epidemija salmonele na području Njemačke, Austrije i Danske. Uzročnik je Salmonella Umbilo, a Institut Robert Koch dao je informacije o tome u aktualnom Epidemiološkom biltenu 39/2024 . Do 24. rujna u toj zemlji bilo 98 zabilježenih slučajeva. Otprilike u isto vrijeme pojavile su se bolesti i u Danskoj i Austriji. Institut Robert Koch prognozirao je da bi epidemija mogla biti daleko šira.
Gotovo svaki treći oboljeli morao je biti zadržan u bolnici.
Institut Robert Koch je pitao 28 oboljelih o njihovoj prehrani te kroz razgovor otkrili dokaze o rikuli kao mogućem uzroku. U Austriji je S. umbilo otkriven u uzorcima talijanske rikole. Ovi su uzorci uzeti u sklopu istrage o epidemiji. Bakterijska analiza otkrila je da su uzorci iz Njemačke, Austrije i Danske genetski blisko povezani. Vjerojatno je većina slučajeva u te tri zemlje uzrokovana kontaminiranom rikulom.
POGLEDAJTE VIDEO Karlovčani muku muče s pitkom vodom. Nakon puknuća cijevi došla cisterna i novi problemi