Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković čestitao je predsjednici Republike Kosovo Vjosi Osmani i premijeru Kosova Aljbinu Kurtiju na službenom zahtjevu njihove zemlje da joj se dodijeli status kandidata za članstvo u Europskoj uniji.
"Pozdravljamo zahtjev Kosova za članstvom u EU-u i želimo im puno uspjeha na europskom putu! Nastavit ćemo im pružati potporu i prenositi hrvatska iskustva", objavio je Plenković na Twitteru, čestitajući pritom i svim građanima Kosova.
Nešto ranije državni predstavnici Kosova potpisali su službeni zahtjev za kandidaturom, što su svjetske agencije prenijele uz napomenu da Kosovo kandidaturu podnosi "usred dugotrajnih sporova sa susjednom Srbijom, koja je odmah pozvala 'blok' da otkaže proces".
Zahtjev Kosova predali su državnim predstavnicima Češke koja trenutno obnaša rotacijsko predsjedanje Europskom unijom.
Mediji u Srbiji potez Kosova popratili su, prvo, navodeći da je riječ o "zahtjevu tzv. Kosova", te, drugo, ističući to da je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nekoliko dana ranije najavio ovakav potez Kosova.
"To je za nas jako neprijatan događaj. To je rušenje Washingtonskog sporazuma. To će uraditi uz velike najave i snažne fanfare", kazao je tada Vučić.
Srbijanski predsjednik je tada rekao i to da je Srbija odmah pozvao predsjednike i premijere pet zemalja članica EU-a koje nisu priznale Kosovo (Grčka, Španjolska, Rumunjska, Slovačka i Cipar), da ne podrže zahtjev Kosova. Vučić se pozvao na članak 49. Ugovora o EU-u, navodeći da prijem u članstvo mogu zatražiti samo nezavisne države.
"… a ne one koje to svakako nisu, a ne priznaje ih više od pola svijeta", ustvrdio je Vučić.
Republiku Kosovo trenutno priznaje 101 od 193 članice UN-a. Među onima koje Kosovu priznaju samostalnost uglavnom su zemlje Sjeverne Amerike, Europe, Australije s Oceanijom i sjeverne i zapadne Afrike. Prihvaćanjem zahtjeva Kosova, ta zemlja u europskim integracijama stekla bi jednak kandidacijski status kakav trenutno ima Srbija.