Na temelju zaključka Zastupničkog doma donesenog u lipnju na sjednici koja je u srijedu održana u Sarajevu trebala je biti provedena cjelovita rasprava o tome pod kojim uvjetima Hrvatska gradi Pelješki most i ugrožava li to interese BiH odnosno njezino pravo pristupa otvorenome moru.
Nedovoljno vremena za kvalitetnu raspravu
Materijal za raspravu u Zastupnički je dom stigao tek u utorak poslije podne pa je prevladala procjena kako nije bilo dovoljno vremena za pripremu kvalitetne rasprave.
Zastupnički dom parlamenta BiH stoga bi o Pelješkom mostu, kako je odlučeno u srijedu, trebao raspravljati na prvom zasjedanju u rujnu.
U materijalu Vijeća ministara BiH proslijeđenom zastupnicima je kronologija zbivanja vezanih za projekt Pelješkog mosta i u njemu stoji kako je Hrvatska izvijestila susjednu zemlju o planovima za gradnju tog mosta 2005. godine. Kao nesporna navedena je činjenica da se most treba graditi u hrvatskim teritorijalnim vodama osnosno 400 metara zapadno od granične crte s BiH.
U materijalima Vijeća ministara stoji kako su uvažene sve primjedbe iz BiH na prvotno planiranu konstrukciju mosta koja je mogla predstavljati zapreku uplovljavanju većih brodova u Neumski zaljev te kako je stoga most preprojektiran tako da njegova visina u ravni tzv. svijetlog otvora bude 55 metara a raspon između stupova 200 metara. U materijalu stoji kako je još od 2006. godine ostalo otvoreno pitanje utvrđivanja prekograničnog utjecaja gradnje mosta na okoliš.
Vijeće ministara BiH je u svom izvješću parlamentarcima navelo kako gradnja Pelješkog mosta ni na koji način ne prejudicira rješavanje otvorenog pitanja granice na moru s Hrvatskom kao ni drugih pitanja vezanih za poštovanje i provedbu Konvencije Ujedinjenih naroda o pravu mora.