Pacijenti koji prežive teški oblik covida imaju dvostruko veću vjerojatnost da će umrijeti tijekom sljedećih godinu dana, nego oni koji su imali blaže simptome - kaže znanstvena studija Sveučilišta na Floridi objavljena u časopisu Frontiers in Medicine. Ta studija sugerira, kako piše Guardian, da ozbiljne zaraze koronavirusom dugoročno mogu značajno narušiti zdravlje pa se dodatno naglašava važnost cijepljenja.
Prema tom istraživanju, povećani rizik od smrtnog ishoda bio je veći za pacijente mlađe od 65 godina, a samo 20 posto teških pacijenata umrli su zbog tipičnih komplikacija izazvanih covidom, poput zatajenja dišnih puteva.
Povećan rizik od smrti nakon covida
"Proveli smo istraživanje koje je pokazalo da su pacijenti koji su se oporavili od teških oblika covida bili u znatno većem riziku od hospitalizacije u sljedećih šest mjeseci", rekao je prof. Arch Mainous sa Sveučilišta Florida, glavni autor studije. "Istraživanje smo proveli kako bismo proširili saznanja i istražili rizik od smrti u sljedećih 12 mjeseci", dodao je.
Znanstvenici koji su proveli istraživanje pratili su elektroničke zdravstvene kartone 13.638 pacijenata podvrgnutih PCR testu na covid, pri čemu je 178 pacijenata imalo teške simptome bolesti, 246 blage do umjerene simptome, dok su svi ostali bili negativni na covid. Svi pacijenti uključeni u studiju oporavili su se od bolesti, ali znanstvenici su pratili njihovo daljnje zdravstveno stanje.
Liječnici nisu to dovodili u vezu s covidom
Studija je pokazala da su pacijenti koji su preboljeli teži oblik covida imali značajno veće šanse da umru tijekom sljedećih godinu dana. Taj trend bio je posebno uočljiv među mlađima od 65 godina. Istraživanje je pokazalo da su u mnogim slučajevima osobe preminule dovoljno dugo nakon što su se zarazile i preboljele covid, a da njihovi obiteljski liječnici nisu te smrti dovodili u vezu s covidom.
U čak 80 posto slučajeva, preminuća osoba nisu bila dovedena u vezu s teškim oblikom covida koji su ovi prethodno preboljeli. To sugerira da su pacijenti nakon preboljenog covida općenito bili narušenog zdravlja te u tom smislu mnogo ranjiviji nego prije.
“Budući da sada znamo da postoji znatan rizik od umiranja od onoga što bi se vjerojatno smatralo neprepoznatom komplikacijom covida, moramo još opreznije pristupiti smanjenju teških oboljenja od te bolesti'' rekao je Mainous.
'Iskoristite sve preventivne mjere'
“Naša preporuka je da se iskoriste sve preventivne mjere, u prvom redu cijepljenje, kako bi se spriječile teške epizode Covid-19”, dodao je.
Covid-19 može uzrokovati teške simptome i smrt za ljude koji su inače narušenog zdravlja, osobito one s kroničnim bolestima i komorbiditetima. Osim toga, neki pate od dugotrajnog covida sa simptomima koji traju i po nekoliko tjedana ili mjeseci nakon infekcije. Simptomi poput umora i gubitka daha mogu se zadržati mjesecima nakon što infekcija prođe, piše Guardian.