U Austriji je ugrožen ovogodišnji urod krastavaca koje uzgajaju njihovi poljoprivrednici, i to iz pomalo neočekivanog razloga. Nije riječ o ekološkoj katastrofi ili najezdi štetočina, nego o nedostatku radnika koji bi krastavce ubrali. Naročito se osjeća izostanak radne snage iz Hrvatske, koja je većinom otišla za Njemačku, piše austrijski Die Presse.
"Loše se piše poznatim kiselim krastavcima iz Austrije. I dalje rastu, ali ostaju na poljima jer izostaju radnici koji bi ih ubrali", piše Die Presse i konstatira kako austrijskoj poljoprivredi očajnički nedostaju radnici. U članku citiraju Klausa Hrabyja iz poljoprivredne tvrtke Efko, koji kaže da njegovoj firmi samo u Gornjoj Austriji nedostaje najmanje 250 berača krastavaca, što znači da će ove godine proizvesti 15 posto manje krastavaca nego prošle. Hraby se brine da će sljedeće godine situacija biti još gora, te da će berba krastava posve propasti.
Problem je nastao iz dva razloga. Naime, svake godine austrijsko ministarstvo u sezoni berbe odobrava privremene radne dozvole za ljude iz istočne Europe, s time da se prednost daje ipak građanima EU-a. Dosad su za uspješnu berbu krastavaca u Austriji naročito bili važni sezonski radnici iz Hrvatske, Bugarske i Rumunjske, no oni se sada zbog bolje nadnice odlučuju radije otići u Njemačku. U Austriji se sezonski rad u berbi plaća oko 6,5 eura po satu, a u Njemačkoj 9 i više eura.
Die Presse ističe da su problemi oko berbe
krastavaca tek uvod u nedostatak sezonske radne snage i u drugim
poljoprivrednim sektorima - pitaju se tko će u Tirolu brati
jabuke, tko u Donjoj Austriji šparoge, jagode i grožđe za njihovu
vinsku industriju. Procjenjuje se da će jedna petina šparoga ove
godine propasti na austrijskim poljima jer nema ljudi koji bi ih
ubrali.
No, treba podsjetiti kako je vlada u Beču odlučila produžiti
ograničenja za radnike iz Hrvatske do 2020. godine, što je
maksimum po pravilima EU-a u kontekstu slobodnog kretanja
radnika. Stoga će biti zanimljivo kako će se vlada Sebastiana
Kurza postaviti prema problemima austrijskih poljoprivrednika,
čiji urod itekako ovisi o radnoj snazi iz Hrvatske