ZABILJEŽENA VRLO NEOBIČNA AKTIVNOST: /

Ispod Mt. Thorbjorna trenutno 'krčka' milijun kubičnih metara magme, hoće li eruptirati?

Image

Krajem siječnja detektirano je više od tisuću potresa na tom području

22.2.2020.
17:08
VOYO logo

Islandski vulkan Mt .Thorbjorn blizu je erupcije, a to pokazuje neobična aktivnost duboko ispod površine, javlja Express.co.uk.

Mt. Thorbjorn je vulkanska planina smještena na poluotoku Reykjanes. Pomicanje tla oko vulkana naveo je islandski Met Office na spekulacije o erupciji. Od 21. siječnja Severe Weather Europe zabilježio je temeljnu inflaciju, odnosno oticanje, i to po 3-4 centimetara dnevno. Radari su također registrirali i deformaciju tla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Inflacija je vjerojatno znak akumuliranja magme na dubini od oko četiri do pet kilometara", navode u SWE-u.

Prva takva inflacija u 30 godina praćenja

Inflacija izmjerena ranije ovog mjeseca neobična je jer se radi o prvoj takvoj zabilježenoj u 30 godina praćenja. Najveći potresi na poluotoku povezani s akumulacijom magme dogodili su se 22. siječnja na jačini 3.6 i 3.7 stupnjeva po Richteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Islandski Met Office procjenjuje kako ispod vulkana trenutno "krčka" otprilike milijun kubičnih metara magme. Ovog mjeseca počeli su i rojevi zemljotresa. Oni sada jenjavaju, no agencija navodi kako je zabrinjavanjuće što su se oni događali u vrijeme dok se dizalo tlo.

SWE je javio kako su se ti potresi osjetili duž poluotoka Reykjanes koji se nalazio otprilike 30 kilometara od islandskog glavnog grada Reykjvika. Rojevi potresa i dalje traju, no s nešto manje energije, piše SWE.

"Oni su prilično česti na ovom tektonski aktivnom području, no činjenica da se uz to događa i brza inflacija je razlog za brigu i zahtijeva pomnije promatranje", rekao je Andrej Flis iz Severe Weather Europe.

Objavljeni su i grafovi koji pokazuju broj potresa, njihovu dubinu i magnitude, a vidljivo je kako je većina seizmičke aktivnosti trenutno koncentrirana oko Mt Thorbjorna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Potresi su generalno uobičajeni u ovoj regiji. Većinom su tektonske prirode, no zahvaljujući unikatnom geološkom sastavu Islanda, postoji vrlo mali korak između tektonskih i magmatskih rojeva. Potonji mogu dovesti do izlaska magme na površinu, što također uzrokuje potrese", rekao je Flis.

Krajem siječnja detektirano je više od tisuću potresa na tom području.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo