Iako ove godine vremenska prognoza govori drugačije, sutra je onaj 'vrući' dan kada se u Hrvatskoj svečano obilježava obljetnica vojno-redarstvene operacije Oluja i slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, a u Srbiji i bh. entitetu Republici Srpskoj isti se događaj komemorira kao jedan od najvećih pogroma Srba u povijesti. Dan je to visokog političkog i medijskog napona u Srbiji, dan kada se najviši predstavnici države i crkve, mnogi političari, javne osobe općenito i mediji natječu u prikazivanju Oluje kao zločinačkog pothvata i genocidnog čina.
Ne mareći puno za pijetet spram onih koji su doista stradali u Oluji, mediji u Srbiji - u prvom redu oni tabloidni, dakle najčitaniji - iz godine u godinu nastoje nadmašiti sami sebe dramatičnom "poetikom" naslova. Pogledali smo kako su to učinili ovoga puta, danas, dan uoči 28. godišnjice Oluje. Sutra će vjerojatno mitomanija i 'piromanija' u naslovima biti za još koji stupanj viša.
Alo! na naslovnici piše "Proganjaju nas mrtva tijela i jauci majki za sinovima" donoseći "potresne ispovijesti" dviju Srpkinja koje su te 1995. bile djevojčice, jedna desetogodišnjakinja , druga sedmogodišnjakinja.
U sličnom tonu i dnevni list Dnevnik donosi na naslovnici ispovijest čovjeka, danas pravnika iz Sremskih Karlovaca, koji je tada bio jedanaestogodišnjak uz naslov "Pamtim dobro tugu i jauke iz izbjegličke kolone".
Ekspres je cijelu naslovnicu posvetio Oluji, odnosno "zločinu koji nikada neće zastarjeti", kako piše. "Ako imamo namjeru u budućnosti živjeti normalno jedni pored drugih, nužno je suočavanje s prošlošću", piše također na naslovnici Ekspresa.
Informer "udara" pravo u glavu naslovom. "Genocid koji traje" uz dva 'bulleta' na naslovnici koja kažu: "Ustaše na današnji dan 1995. protjerale više od 280.000 Srba iz Krajine, ubijeno i nestalo više od 3000 ljudi" te "Srbe u Hrvatskoj i danas smatraju građanima drugog reda i pokušavaju zatrti svaki trag njihovog postojanja".
"Za ovaj najstrašniji zločin u modernoj povijesti Europe nitko nije odgovarao", nastavlja Informer.
Kurir je povodom obljetnice Oluje pripremio "veliki specijal" s naslovom "Oluja - najzlokobnija riječ u Srba i simbol kolosalne nepravde". No, Kurir očito nema iste izvore kao Informer pa spominje 2000 ubijenih i 220.000 protjeranih Srba.
Nezavisni dnevni list Vesti na naslovnici, pod naslovom "Sjećanje na pogrom", kao i Kurir piše o 220.000 "protjeranih Krajišnika", ali donosi konkretniju brojku - 1893 ubijenih i nestalih.
Večernje novosti skromnije od spomenutih medija u zaglavlju naslovnice imaju tek naslov "Krajina je jaukala u Prijedoru kao 1942." Recimo pritom da se ovogodišnja komemoracija za Srbe stradale u Oluji, u organizaciji Republike Srbije, Republike Srpske i Srpske pravoslavne crkve danas, održava u Prijedoru, mjestu u kojemu su tijekom rata u BiH upravo Srbi počinili jedan od najvećih zločina u tom ratu ubivši više od 3000 Bošnjaka i Hrvata.
POGLEDAJTE VIDEO: Za obljetnicu Oluje predviđa se prava oluja. Plan B je spreman, doznajemo kakav će biti protokol