Tužiteljstvo u Prištini priopćilo je da je nakon aktivnosti na nesmetanom odvijanju izbornog procesa otvorilo istragu protiv kosovskog veleposlanika u Hrvatskoj Martina Berishaja, a nakon dojava o mogućim zlouporabama tijekom prijevoza biračkih listića građana Republike Kosovo u dijaspori. Doznajemo da se poduzimaju potrebne istražne radnje kako bi se provjerile navedene prijave te kako bi se saznalo postoje li elementi kaznenog djela.
Zamjenik predsjednika Državnog izbornog povjerenstva naveo je da su čuli da su se izborni listići uklanjali iz službenih kutija DIP-a u Zagrebu te će pokrenuti istragu kako bi se provjerilo je li taj proces napravljen u skladu s pravilima DIP-a te će na temelju toga i poduzeti potrebne korake kako bi se zaštitio izborni proces.
Kurti proglasio pobjedu, ali mora tražiti partnere za vladu
Kosovski premijer Albin Kurti proglasio je pobjedu svog pokreta Samoopredjeljenje (Vetevendosje) na parlamentarnim izborima 9. veljače, ali neće moći samostalno formirati vladu, pokazuju preliminarni rezultati Središnjeg izbornog povjerenstva u ponedjeljak.
Pokret Samoopredjeljenje vodi sa 41,10 posto glasova, podaci su povjerenstva ažurirani u ponedjeljak ujutro nakon prebrojanih 89,26 posto glasova, objavili su prištinski mediji.
Na drugom mjestu je Demokratska partija Kosova (PDK) s 22,19 posto, a slijede Demokratski savez Kosova (LDK) (17,62 posto) i Alijansa za budućnost Kosova AAK (7,61 posto).
Srpska lista, najveća stranka kosovskih Srba koju podržava službeni Beograd i sestrinska je stranka vladajućeg SNS-a u Srbiji, osvojila je 4,2 posto glasova i prema tvrdnjama njezinih čelnika osvojit će svih 10 mandata u parlamentu zajamčenih srpskoj zajednici.
Od 120 mjesta u Skupštini Kosova 20 pripada manjinama - 10 Srbima, a 10 ostalim manjinskim zajednicama.
Pravo glasa imalo je nešto više od dva milijuna građana, a na birališta je izišlo njih 40,51 posto.
POGLEDAJTE VIDEO: Na Kosovu održani prvi parlamentarni izbori od 2008. Odazvala se i srpska manjina