OTKRIVENI TAJNI DOKUMENTI IZ '90-IH: /

Postojali su planovi o pridruživanju Rusije savezu kojeg prezire

Image
Foto: GERARD FOUET / AFP / Profimedia

Tajni dokumenti iz 1990-ih pokazuju da su postojali planovi o pridruživanju Rusije NATO-u

1.1.2020.
7:56
GERARD FOUET / AFP / Profimedia
VOYO logo

Britanski političar i bivši ministar obrane Malcolm Rifkind svojedobno je razmatrao planove za dovođenje Rusije kao pridruženog člana u NATO, otkrivaju tajni dokumenti. Zapisnik iz siječnja 1995. uoči samita u Chequersu, na kojem se razgovaralo o vanjskoj politici, pružio je priliku za promjenu odnosa s Rusijom i središnjom Europom, prvi put nakon završetka hladnog rata, ističući politički i vojni Sjevernoatlanski savez kao moguće sredstvo kako bi se to učinilo, piše The Independent.

Bilješka iz Rifkindova odjela, objavljena među dijelom deklasificiranih dokumenata u Nacionalnom arhivu u Kewu, utvrdila je kako je "integriranje Rusije u europsku i zapadnu obitelj naroda na realan i osjetljiv način" bio "najteži problem s kojim se suočavamo" ,

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova kategorija pridružene članice

Navodi se da bi uvođenje Rusije Borisa Jesljcina u NATO "uvijek bilo nemoguće", te da bi davanje garancije iz članka V - temeljnog načela NATO-ovog osnivačkog ugovora koji se tiče obveze kolektivne obrane - moglo biti teško izvedivo u slučaju slanju snaga u najudaljenije kutke Europe kako bi se borile na golemim ruskim granicama. Moguće rješenje, tvrdi se, bilo bi "stvaranje nove kategorije pridružene članice NATO-a", čime bi Rusija dobila formalni status za prisustvovanje sastancima, ali bez jamstva iz članka V.

Dogovoreno je da taj prijedlog ostane povjerljiv uoči samita u Chequersu. Opisano je kako je u minutama prije samita kancelar, Ken Clarke, "bio oprezan glede širenja NATO-a". "Ekstremno, neki su čak razmišljali o uključivanju Rusije u NATO. To je bilo farsično i ne bi trebalo biti na našem dnevnom redu", dodaje se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rifkind se složio u Chequersu da Rusija ne bi trebala postati punopravna članica NATO-a, ali je naglasio potrebu učiniti je "normalnijim članom naše zapadne obitelji" te da postoji rizik da se ne vrati autoritarizmu, piše The Independent.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo