OTKRIVEN UZROK RAZLIČITIH SIMPTOMA KORONAVIRUSA KOD LJUDI: /

Jedna tvar tijekom zaraze 'podivlja'; Srećom, za to postoji lijek

Image
Foto: Profimedia

Peptid koji u ljudskom organizmu širi krvne žile i čini ih propusnijima mogao bi biti odgovoran za brojne različite simptome zaraze koronavirusom poput otežanog disanja ili neuroloških problema

10.9.2020.
22:42
Profimedia
VOYO logo

Bradikinin, peptid koji inače pomaže pri reguliranju krvnog tlaka, vjerojatno je odgovoran za raznolike, ponekad i fatalne simptome zaraze koronavirusom. Naime, znanstvenici su utvrdili da koronavirus potiče masovno stvaranje bradikinina, čime nastaje svojevrsna "oluja" u ljudskom organizmu koja je okidač raznolikih simptoma, javlja New Scientist.

Tim američkih znanstvenika još je u srpnju objavio studiju o prisutnosti gena u uzorcima plućne tekućine devetero zaraženih pacijenata iz Kine u usporedbi s uzorcima grupe ljudi koji nisu imali COVID-19. Kod zaraženih pacijenata su pronašli prekomjernu količinu gena odgovornih za stvaranje bradikinina, dok je kod zdrave grupe zabilježena nešto manja količina gena koji stvaraju enzime za kontrolu bradikinina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bradikinin širi krvne žile i čini ih propusnijima, a visoke količine tog peptida mogu uzrokovati i curenje iz krvnih žila, naročito u prokrvljenijim organima, poput pluća. Također, bradikinin može razgraditi moždanu ovojnicu i uzrokovati izljeve krvi u mozak koji bi mogli sugerirati neobične neurološke simptome zaraze COVIDOM-19.

Image
ZNANSTVENICI POTVRDILI NAJCRNJE SLUTNJE: /

Koronavirus može prodrijeti u mozak i tamo se umnožavati

Image
ZNANSTVENICI POTVRDILI NAJCRNJE SLUTNJE: /

Koronavirus može prodrijeti u mozak i tamo se umnožavati

Mogući uzrok simptoma

Renuka Roche sa Sveučilišta Eastern Michigan tvrdi da bi bradikininska "oluja" u organizmu mogla objasniti toliko različito djelovanje zaraze koronavirusom, poput boli u mišićima, blažeg oblika bolesti kod žena te sklonost Afroamerikanaca težim komplikacijama. Kanadski stručnjak Joe Penninger smatra da hipoteza s bradikininom ima smisla jer koronavirus napada ACE-2 receptore u stanicama, koji su zaduženi i za obuzdavanje razine bradikinina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije spomenuto istraživanje otkrilo je i mogući uzrok najtežeg simptoma zaraze koronavirusom - otežanog disanja. Naime, tim je otkrio i prekomjernu zastupljenost gena koji potiču stvaranje hijaluronske kiseline, koja postaje želatinasta, kad se pomiješa s tekućinom iz, primjerice, krvnih žila.

Lijekovi postoje

Srećom, lijekovi koji kontroliraju razine bradikinina i hijaluronske kiseline odavno postoje, pa su već započela i testiranja kojima se nastoji otkriti hoće li oni smanjiti simptome zaraze koronavirusom. U Nizozemskoj je u srpnju započelo testiranje lijeka icatibanta, za koji je utvrđeno da je ublažio simptome osmero od devetero testiranih pacijenata. Trenutačno se u SAD-u i Europi provode testiranja još jednog lijeka, lanadelumaba, nakon kojih će znanstvenici nastojati proširiti istraživanja na stotinama pacijenata diljem svijeta.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo