Tekst je pisan starim arapskim pismom na pergamentu napravljenim od životinjske kože, stranice sadrže dijelove poglavlja, 18 do 20, koje je mogao pisati netko tko poznaje Proroka Muhameda.
Metodom radioaktivnog ugljika stručnjaci sveučilišta Oxford utvrdili su da se radi o najstarijem Kuranu na svijetu. Otkriće je znakovito i zato jer se u ranim danima Islama Kuran učio napamet i tako prenosio s generacije na generaciju. Sada nekoliko povjesničara smatra da je pergament stariji od Proroka, prenosi Daily Mail.
'Moguće da je tekst već postojao'
Vjeruje se da je 'Birminghamski Kuran' napisan između 568 i 645 godine, a prema vjerovanju Muhamed je živio u to vrijeme, između 570 i 632. godine.
'Ovo otkriće daje osnove onima koji vjeruju da su Muhamed i njegovi sljedbenici koristili tekst koji je već postojao, kako bi ga oblikovali za svoje političke i teološke ciljeve', kazao je Keith Small iz Bodleian Library sveučilišta Oxford.
Otkriće osporavaju muslimanski učenjaci.
Vjeruje se da je Prorok Muhamed primao poruke od Alaha između 610 i 632. godine. Osnovao je vjeru poslije 610. godine, a prva muslimanska zajednica formirana je u Saudijskoj Arabiji , u Medini 622. godine. U to se vrijeme Kuran učio napamet, dok Muhamedov nasljednik Kalifa Abu Bakr nije naredio da se sva učenja zapišu. Tek godine 650. dovršeni su svi upisi, pod vodstvom Kalife Osmana. Današnji Kuran je, prema predaji, isti tekst koji je napisan u vrijeme Osmana.