Susjednim zemljama Afganistana treba pomoći kako bi preuzele izbjeglice iz te zemlje i izbjegao potencijalni priljev izbjeglica izvan njihovih granica, složili su se u telefonskom razgovoru čelnici Turske i Grčke.
Europska unija treba pomoći afganistanskom narodu koji bježi u okolne zemlje, posebice Iran, rekao je turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan grčkom premijeru Kyriakosu Mitsotakisu, po priopćenju Erdoganovog ureda.
Žurno pitanje migracije postat će još "izazovnijim za sve" ako se u Afganistanu ne održi mirna tranzicija,upozorio je Erdogan.
'Kako bi Afganistanci ostali što bliže svojim domovima'
Susjednim zemljama Afganistana treba pomoći kako bi Afganistanci "ostali što bliže svojim domovima", rekao je Mitsotakis, objavio je njegov ured.
Turska i Grčka nedavno su pojačale mjere na svojim granicama, uključujući izgradnju zidova i ograda u strahu od masovnog egzodusa iz Afganistana.
Trump s gostoljubivosti prema afganistanskim izbjeglicama prešao na neprijateljstvo
Dok u američkoj javnosti prevladava osjećaj solidarnosti s afganistanskim saveznicima koji žele pobjeći od talibana, u radikalnoj desnici čuju se glasovi upozorenja na priljev izbjeglica u Sjedinjene Države, a među njima je najglasniji Donald Trump.
Snimku više od 800 Afganistanaca koji su u nedjelju žurno evakuirani američkim vojnim zrakoplovom pošto su talibani zauzeli Kabul, Amerikanci su većinom dočekali s empatijom.
Priča o posadi koja je odlučila da će radije poletjeti nego izgurati civile iz prepunog zrakoplova, bila je u njihovim očima simbol tradicionalne gostoljubivosti na koju su mnogi ponosni.
No bivši republikanski predsjednik objavio je u srijedu niz zajedljivih izjava:
"Ovaj zrakoplov je trebao biti pun Amerikanaca. Prvo Amerika!"
Donald Trump nije govorio tako samo dva dana prije.
"Može li tko zamisliti da se naša vojska povuče prije nego se evakuiraju civili i drugi koji su bili dobri prema našoj zemlji i trebalo im se omogućiti da se sklone?", napisao je, osuvši paljbu kritika na svog nasljednika Joea Bidena zbog katastrofalnog američkog povlačenja i kaotične evakuacije.
IFJ preplavljen "stotinama zahtjeva za pomoć" afganistanskih novinara
"Panika i strah" vladaju među afganistanskim novinarima, osobito novinarkama, izvijestila je u petak Međunarodna novinarska federacija (IFJ), istaknuvši da je primila "stotine zahtjeva za pomoć" medijskih radnika na terenu.
"Uvid koji IFJ ima u stanje na terenu i brojni zahtjevi za žurnu pomoć pokazuju da u zajednici afganistanskih medija vladaju panika i strah", upozorila je međunarodna organizacija koja je otvorila poseban račun kako bi im mogla pomoći.
"Primili smo stotine zahtjeva za pomoć - bilo za evakuaciju, bilo za pomoć onima koji zbog prijetnja bježe iz jedne afganistanske pokrajine u drugu", piše u priopćenju Jeremy Dear, zamjenik glavnog tajnika IFJ-a.
Većina novinara koji pokušavaju otići iz zemlje su žene, dodaje taj dužnosnik, zadužen za koordinaciju rada IFJ-a u Afganistanu.
Na terenu "novinarkama je onemogućen rad, neka glasila su se morala zatvoriti", rekao je. Oni koji pokušavaju raditi svoj posao čine to "pod prijetnjom i veoma su ograničeni u izvještavanju".
Unatoč "propagandi po kojoj se talibani neće osvećivati, izvješća govore o potrazi za novinarima na kućnom pragu i o prijetnjama kojima su mnogi izloženi", dodaje dužnosnik.
Njemačko glasilo Deutsche Welle (DW) objavilo je u petak da su talibani u potrazi za njegovom novinarkom, koja je sada u Njemačkoj, u srijedu ubili člana njezine obitelji a drugog teško ranili.
Odbor za zaštitu novinara (CPJ), nevladina organizacija sa sjedištem u New Yorku, objavio je u srijedu da su talibani ovog tjedna pretražili kuće "barem četvero novinara i medijskih radnika" i da je nekoliko novinara koji su izvještavali o prosvjedima u Jalalabadu, u pokrajini Nangarharu, na istoku zemlje, bilo napadnuto.