Luka Mišetić /

Odvjetnik Ante Gotovine: 'Hrvatska i Srbija će imati pravo raskinuti Daytonski sporazum nakon izbora u BiH'

Image
Foto: Filip Brala/PIXSELL

Svoje mišljenje o kompleksnoj situaciji u BiH i Daytonskom sporazumu iz 1995. dao je odvjetnik poznat po obrani Ante Gotovine

29.7.2022.
21:29
Filip Brala/PIXSELL
VOYO logo

Odvjetnik Luka Mišetić koji je u Haagu branio generala Antu Gotovinu komentirao je na Twitteru trenutnu napetu situaciju u BIH povezanu s Izbornim zakoom. Mišetić vjeruje da ukoliko ne dođe do pravilnog zakonskog zastupanja hrvatske strane, Hrvatska i Srbija imaju pravo raskinuti Daytonski mirovni sporazum. Daytonskim mirovnim sporazumom 1995. godine završen je rat u BiH koji je trajao tri i pol godine. U pregovorima su sudjelovali tadašnji predsjednik BiH Alija Izetbegović, predsjednik Savezne Republike Jugoslavije Slobodan Milošević i predsjednik Hrvatske Franjo Tuđman.

"Rat u BiH, kao i drugdje u bivšoj Jugoslaviji, vođen je između ostalog i zato što nijedna etnička/nacionalna grupa nije željela biti manjina u zemlji druge većine. U BiH je ovaj problem na kraju riješen obećanjem sve tri zaraćene strane - Srbima, Bošnjacima i Hrvatima - da nitko od njih nikada neće biti sveden na etničku manjinu, već će im se, umjesto toga, zajamčiti jednaka zastupljenost u vlasti, uz jednaku podjelu vlasti i pravo da im se spriječi nametanje zakona koji štete njihovim vitalnim nacionalnim interesima", tvrdi Mišetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ovaj sistem podjele vlasti i garancija je zaštićen definiranjem svakog od ova tri grupe kao 'konstitutivne nacije' BiH. Dayton je predvidio da će civilni nadzornik, poznat kao Ured visokog predstavnika (OHR) imenovan od strane stranih zemalja, imati konačnu moć osigurati provedbu sporazuma. OHR je 2002. godine donio odluku koja je srž današnje krize u BiH: izdata je uredba kojom se zahtijeva da u polovini zemlje poznate kao Federacija svaki kanton mora izabrati po 1 srpskog, 1 hrvatskog i 1 bošnjačkog delegata u Dom naroda Federacije", objašnjava odvjetnik na Twitteru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako bi bošnjački delegati i 'hrvatski' delegati koje biraju Bošnjaci mogli eliminirati većinu hrvatskog stanovništva iz statusa konstitutivnog naroda, ali bi Milorad Dodik i srpski nacionalisti nesumnjivo koristili bošnjački unilateralizam kao dokaz svojih argumenata od 1991. godine: da Bošnjaci namjeravaju pretvoriti BiH u bošnjačku nacionalnu državu i Srbe svedu na etničku manjinu,i da samo jaka RS može garantirati Srbima da će sami vladati i nikada ne biti pretvoreni u etničku manjinu u BiH. Nije teško predvidjeti da će Dodik iskoristiti ukidanje hrvatskih prava kao konstitutivnog naroda da proglasi Dayton mrtvim, i nastavi s proglašenjem nezavisnosti Republike Srpske od BiH. Vjerojatno bi imao podršku Rusije", smatra Mišetić.

Image
vrije u BiH? /

Što građani BiH kažu o napetostima političkog vrha? 'Šta smo mi dobili od ovog rata? Ni jedna strana ništa'

Image
vrije u BiH? /

Što građani BiH kažu o napetostima političkog vrha? 'Šta smo mi dobili od ovog rata? Ni jedna strana ništa'

Mišetić na Twitteru tvrdi i da OHR u pokušaju da spriječi takav scenarij, očigledno planira "poduzeti mjere za zatvaranje rupe koju je sam stvorio 2002. godine".

"Ova akcija bi bila neophodna korekcija odluke OHR-a iz 2002. godine i osigurala bi da garancije Daytona i Washingtona neće biti poništene do izbora u listopadu 2022. godine. To je neophodna akcija za očuvanje daytonskog mira. Nakon listopadskih izbora, Hrvatska i Srbija će vjerojatno imati pravo prema međunarodnom pravu raskinuti Daytonski sporazum uključujući i daytonski Ustav kao rezultat kršenja Daytona od strane BiH", izjavio je Mišetić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo