"Kako je ovdje prije bilo prljavo. Ugljena prašina je bila ljepljiva, širila se posvuda, ostavljajući crnu čađu. To je bilo strašno", prisjeća se ElfriedeG. čiji je suprug radio kod RWE-a i zarađivao tako da se ne može žaliti.
GertrudK., također nije željela otkriti identitet kao i Elfriede: "Morate to razumijeti, naše obitelji ovise o RWE-u". Obje su došle na Forum "Terra nova", a pred njima divovski bageri visoki 94 metra. Oni na 85 četvornih kilometara kopaju do 450 metara u dubinu.
Premještene ulice, preusmjerene rijeke
Tisuće ljudi potjerano je iz svojih domova, a Hambaška šuma 4000 tisuće godina stara, sravnjena je sa zemljom. Ulice su premještene, rijeke preusmjerene. Cijelo područje je isušeno.
Krajolik ipak nije potpuno izgubljen budući da su se na drugim mjestima nasipanjem iskopanog tla stvorili brežuljkasti krajolici. Na 300 metara nadmorske visine najveći proizvođač električne energije u Europi načinio je šumsko područje s više od 100 kilometara staza. To bi trebalo biti izletište za stanovnike koji snose negativne posljedice površinskih rudnika.
U jami površinskog rudnika Hambach nakon 2050. godine trebalo bi nastati najveće i najdublje jezero u Njemačkoj. "Terra nova" - nova zemlja, ime je već pronađeno. Prema planu, punjenje jezera bi trebalo trajati do 2100., vodu će dovoditi cjevovodi iz Rajne. Ležaljke, suncobrane i pletene naslonjače za plažu RWE je tamo već postavio.
RWE ima dopuštenje za vađenje smeđeg ugljena do 2045. godine. Protivnici tog fosilnog goriva nadaju se da će ranije odustati dok se zaposlenici boje za svoja radna mjesta, piše Deutsche Welle.
"Gotovo je ljepše nego prije"
RWE je posadio brojna stabla koja gutaju čestice koje su štetne za klimu, a vodene prskalice postavljene na rubove sprječavaju da se prašina širi na okolna sela.
"Za bicikliste je ovo odlično. Gotovo je ljepše nego prije. Ja imam 51 godinu. U mojoj mladosti ovdje nisu letjele nikakve divlje ptice", rekao je HermannL. koji je biciklom došao na uzvisinu.
Biolog UlfDworschak po nalogu RWE-a radio na rekultiviranju područja nekadašnjih površinskih rudnika. Iz svog centra blizu kopa Hambach vidi izletnike i mjesto gdje bi trebao biti izgrađen veliki park za bicikliste, skatere, planinare, jahače i plivače.
"Životinje nisu otjerane. To je postupna preobrazba okoliša. Na jednoj strani će se iskopati, a na drugoj će se krajolik dalje obnavljati", rekao je Dworschak za Deutsche Welle.
Deutsche Welle/Danas.hr