U trenutcima dok se Sirija suočava s iznenadnom ofenzivom džihadista protiv sirijskog predsjednika Bašar al-Asada, Rusija povlači brodove iz pomorske baze u Siriji.
Rusija je već ranije ove godine prebacila dio ratnih brodova Crnomorske flote na Krim.
Sirijska luka Tartus već je više od 50 godina ključna baza ruskih brodova, a njezina važnost porasla je od početka invazije koju je ruski predsjednik Vladimir Putin pokrenuo na Ukrajinu.
Baza Rusiji omogućava strateško prisutstvo u Sredozemlju i svojevrsni je bedem protiv NATO, piše News Week.
U luci se trenutno nalaze dvije ruske fregate klase Gorškov, jedna fregata klase Grigorovič, dva pomoćna broda i jedna podmornica klase Improved-Kilo.
Međutim, analitičar otvorenih izvora MT Anderson objavio je na platformi X satelitske snimke od 30. studenog i 3. prosinca koje pokazuju da su brodovi premješteni.
Povlačenje je uslijedilo nakon što je Moskva premjestila brojne ratne brodove iz mornaričke baze u Sevastopolju na Krimu u luku Novorosijsk u srpnju kao odgovor na ukrajinske napade dronovima na Crnomorsku flotu.
Prema Institutu za istraživanje rata (ISW), premještanje ruskih brodova iz Sirije možda ukazuje na to da Putin ne namjerava slati značajna pojačanja za podršku Asadu, koji se opet suočava s pobunjenicima predvođenim sunitskim islamistima iz organizacije Hayat Tahrir al-Sham (HTS).
Putin je bio Asadov ključni saveznih tijekom sirijskog građanskog rata, a Rusija je u to vrijeme slala avione, vojnike i opremu za bombardiranje Alepa 2016. godine, što je Asadu osiguralo ostanak na vlasti.
Nakon što su se sukobi ponovno razbuktali prošloga tjedna i nakon što su pobunjenici zauzeli Alep i sela u pokrajini Idlib, Rusi su ponovno bombardirali Alep.
"Ruske zračne snage, koje su bile presudne za preokretanje situacije u korist Asadovog režima, sada su zauzete u Ukrajini. Sirijski režim, iscrpljen sankcijama i ekonomskom krizom, morat će sam balansirati između svoje vojne ovisnosti o oslabljenoj Rusiji i Iranu, kako bi zaustavio napredovanje pobunjenika", rekao je Bilal Sukkar, viši suradnik u konzultantskoj kući S-RM specijaliziranoj za geopolitičke i cyber rizike.
"Assadov režim pokušat će uvjeriti Ruse da pruže potporu koja će biti ključna u režimskoj protuofenzivi protiv najnovijeg napredovanja pobunjenika u sjevernoj Siriji, ali Rusi će biti opterećeni", dodao je Rateb Atassi, viši suradnik u S-RM.
POGLEDAJTE VIDEO: Francuska dala dopuštenje za lansiranje raketa dalekog dometa na ruski teritorij