OBITELJI S MALOM DJECOM BJEŽALE PREKO RIJEKE: / "Protjerali su ih kao Nijemci Židove"

Image
Foto: AFP
Image
Foto: AFP

Roditelji koji preko rijeke nose male bebe, starija djeca koja nose komade namještaja, blatnjava i mokra lica i suze u očima...

30.8.2015.
11:05
AFP
VOYO logo

Stotine Kolumbijaca prelazile su granicu između Venecuele i Kolumbije preko rijeke Tachi noseći na leđima hladnjake, madrace i drugu imovinu dok su za njima kroz vodu išla njihova djeca. Žrtve su oni navodne borbe venecuelanske valde s krijumčarima i paravojskom.

"Nacionalna garda je došla i rekla nam da imamo 72 sata da izađemo jer će nam uništiti kuću. Izgledamo li mi kao paravojska?", kroz suze je izgovorila 36-godišnja Kolumbijska Luz Lelsi, inače samohrana majka. I njenu su kuću kao i mnogih njenih sunarodnjaka vojnici venecuelanske garde obilježili slovom koje je označavalo rušenje. Drvene i limene kuće u mjestu uz granicu Ernesto Guevara, nazvanom po velikom argentinskom vođi, proteklih su dana bile pretresene bez ikakvih naloga. Potom su označene slovima, a njihovi žitelji bili su protjerani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP
Image
Foto: AFP

Bijeg Kolumbijaca preko rijeke Tachi

Venecuelanski predsjednik: Borba protiv nerko dilera, paravojnika i krijumčara

Venecuelanska vlada tvrdi kako je riječ o borbi protiv paravojnih formacija, narko bandi i krijumčara koje su aktivne uz granicu, no protjerane obitelji tvrde da nemaju ništa s tim. Neki od tamošnjih žitelja, poput 26-godišnjeg Arenasa, radnika u supermarketu, s dvoje djece da su faktički deportirani iz Venecuele. Neki, pak, tvrde kako su sami krenuli u bijeg prije nego što cijela situacija na granicei eskalira.

Venevuelanski predsjednik Nicholas Maduro okrivio je Kolumbijce za brojne probleme u zemlji. Nakon pucnjave s krijumčarima u kojoj je stradalo nekoliko vojnika, naredio je da se tamošnje kuće i tvrtke pretraže bez naloga te je zatvorio obližnji granični prijelaz. Kada je sve naređeno obavljeno, ustvrdio je da garda nije ugrožavala ljudska prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP
Image
Foto: AFP

Bijeg Kolumbijaca preko rijeke Tachi

Kolumbijskog predsjednika situacija podsjetila na II. svjetski rat

Brojni protjerani s graničnog područja, dolazeći na obalu s druge strane stvari su odložili na blatnjavo tlo ni sami ne znajući kamo bi pošli. Kako bi im pomogle, kolumbijske vlasti su poslale šatore i drugu pomoć. Prema informacijama koje je objavila kolumbijska vlada, nepravedno je protjerano je više od tisuću ljudi.

"Ravnanje kuća s tlom, upotreba sile na ljude, odvajanje obitelji, ne dozvoljavanje da sa sobom ponesu svoju imovinu je neprihvatljivo i podsjeća na povijesne epizode u čovječanstvu koje se više nikada ne smiju ponoviti", kazao je predsjednik Juan Manuel Santos, javlja Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brojni Venecuelanci desetljećima su imali dobar suživot s kolumbijskom zajednicom u području uz granicu i šokirani su novonastalom situacijom. Domaćica Maria Velazco (47) pomogla je svojim protjeranim susjedima u spremanju njihovih stvari prije odlaska. "Ovo je isto kao kada su židovske kuće označavane žutom zvijezdom u Njemačkoj", zaključila je ona.

Nakon protjerivanja naroda, ministri vanjskih poslova dviju zemalja sjeli su na susretu na Karibima kako bi se ipak dogovorili o suradnji vezanoj uz problematiku krijumčara i paravojske. Nakon sastanka su izjavili kako je dogovor postignut te da će se granica između Venecuele i Kolumbije ponovno otvoriti. Prekasno za one koji su već preživjeli pravu dramu. Reuters/AP/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
Tajne vinove loze
default_cta
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
Yu-Gi-Oh sevens
default_cta
Obiteljske tajne
San snova
Cijena strasti
VOYO logo