Umjetna inteligencija (AI) posljednjih je godina ušla u gotovo sve sfere društva. Najpoznatiji AI, 'Chat GPT', sada može rješavati zadatke na sveučilišnoj razini, pisati romane ili čak pomoći liječnicima u postavljanju dijagnoza. 'Chat GPT' sada se može povezati i s velikom znanstvenom bazom podataka 'Wolfram Alpha' te tako rješavati izuzetno složene zadatke i pomoći znanstvenicima u istraživanju. Automobilske tvrtke već koriste AI modele u dizajnu novih vozila, kao i u povećanju njihove učinkovitosti.
Tvrtka 'Nvidia', lider na području grafičkih procesora i procesora za razvoj AI (ML, Machine Learning), sada je predstavila novu verziju svog superračunala 'EOS'. Ovaj 'super Ai' sustav temelji se na više od deset tisuća 'H100 Tensor' procesora. Računalo je u stanju izraditi AI model s više od 175 milijardi parametara u manje od deset minuta, čime se štedi velika količina energije, budući da je za tako nešto prije bilo potrebno dva do tri tjedna.
Računalo koristi posebnu vrstu 'Infiniband' veze, koje su u stanju prenijeti petabajt (petabajt) podataka svake sekunde, a 'EOS' ima i 860 terabajta memorije. Kompanije mogu iznajmiti vrijeme na ovom superračunalu za razvoj svojih AI modela, za oko 37.000 dolara mjesečno. Također, 'EOS' je u stanju naučiti novi programski jezik - za manje od deset sekundi.
POGLEDAJTE VIDEO: Korak dalje od lažnih vijesti: deepfake sve opasniji! Doznajte kako umjetna inteligencija montira i manipulira: