BIJESNE I OGORČENE /

Iran 'objavio rat ženama': Prijeti im zatvor ako ne budu poštovale rigorozni zakon

Image
Foto: Profimedia

Na društvenim mrežama zakon je nazvan 'objavom rata ženama' i oštro je osuđen, a korisnici su ga usporedili s represivnim praksama talibanske vlasti u Afganistanu

2.12.2024.
15:32
Profimedia
VOYO logo

Iran je objavio novi zakon kojim je izazvao golemi bijes žena. Naime, drastično pooštravaju obavezu nošenja marama, piše Fenix. Ženama koje ne poštuju pravilo prijete visoke novčane kazne, zabrana korištenja javnih usluga, zabrana napuštanja zemlje, pa čak i zatvorske kazne. Međutim, neće kazniti samo žene. Zakon predviđa kazne i za trgovinu, restorane i taksiste koji dopuštaju ženama koje ne nose maramu da koriste njihove usluge. Prijeti im zatvaranje objekata i oduzimanje vozačkih dozvola.

Parlament u Teheranu uskoro bi trebao službeno usvojiti zakon, no reakcije javnosti su već burne. Na društvenim mrežama zakon je nazvan "objavom rata ženama" i oštro je osuđen, a korisnici su ga usporedili s represivnim praksama talibanske vlasti u Afganistanu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Parlament želi zemlju pretvoriti u veliki zatvor" pišu korisnici. Zakon dodatno polarizira iransko društvo, koje je već podijeljeno između onih koji podržavaju stroga pravila islamista i onih koji se zalažu za veće osobne slobode. Kritičari upozoravaju da bi ovakve mjere mogle proizvesti napetosti i dovesti do daljnje destabilizacije zemlje.

Image
'PODLA ZAVJERA' /

Iran negira da su planirali ubojstvo Donalda Trumpa prije izbora: 'Potpuno neutemeljeno'

Image
'PODLA ZAVJERA' /

Iran negira da su planirali ubojstvo Donalda Trumpa prije izbora: 'Potpuno neutemeljeno'

Čekaju se međunarodne reakcije

Međunarodne reakcije na zakon tek se očekuju, ali izostanak potpore i unutar samog Irana signalizira ozbiljnu krizu povjerenja između vlasti. Promatrači smatraju da će većina žena u Iranu ignorirati novi zakon o obvezi nošenja marama, što bi moglo prisiliti vlast na stroge mjere moralnog nadzora. Takve represivne taktike mogle bi ponovno potaknuti prosvjede i nemire, poput onih koji su se prošle godine proširili zemljom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema planu, zakon će 13. prosinca biti predan nadležnim tijelima za provedbu. Međutim, određena doza neizvjesnosti ostaje zbog stava predsjednika Massouda Peseschkiana. Peseschkian, koji je slovi za umjerenog političara, dosad je bio kritičan prema zakonu i u prošlosti je obećavao ženama da će ograničiti djelovanje moralnih čuvara.

Peseschkian još uvijek ima mogućnost staviti veto na zakon, čime bi barem odgodio njegovu provedbu ili osigurao određene promjene u tekstu zakona. Ipak, uspjeh tog poteza ostaje neizvjestan, posebno s obzirom na pritisak konzervativnih snaga unutar vlade. Ishod ove situacije mogao bi imati dalekosežne posljedice, ne samo za prava žena, nego i za političku vlast.

U Iranu žene su obvezne skrivati ​​kosu i obrise tijela prema islamskim propisima. No, od rujna 2022. godine, kada je započeo snažan pokret žena, mnoge su odlučile pridržavati se tih pravila, odbijajući nositi maramu i skrivati ​​svoje tijelo.

Val prosvjeda izazvala je tragična smrt Mahse Aminije, mlade iranske Kurdkinje. Moralna policija uhitila ju je jer joj se ispod marame vidjelo nekoliko pramenova kose, što se smatralo kršenjem pravila. Amini je ubrzo preminula u policijskom pritvoru, što je izazvalo bijes i ogorčenje diljem zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO: Bijesni rat na Bliskom istoku, sinoćnji napad potvrdio slabost iranske vojske?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo