Znanstvenici Arktičkog Sveučilišta u Norveškoj otkrili su kratere široke do 900 metara i dubine do 50 metara, a smatraju kako su ih uzrokovale velike nakupine metana uz norvešku obalu bogatu prirodnim plinom.
U svojim tvrdnjama ističu kako metan nastaje iz depozita prirodnog plina ispod zemljine površine, stvarajući šupljine koje nakon nekog vremena eksplodiraju.
"Područje kratera vjerojatno je najveće žarište otpuštanja metana u plitkom moru na Arktiku", naglasili su istraživači iz Arktičkog Sveučiliša u Norveškoj.
Tvrde kako eksplozije zbog kojih se otvaraju krateri mogu ugroziti plovila na Barentsovom moru, a time objašnjavaju i nestajanje brodova i zrakoplova u kontroverznom Bermudskom trokutu, koje se proteže između Portorika, Floride i otočja Bermuda.
Također, ovi zaključci potvrđuju i prošlogodišnju izjavu ruskog znanstvenika Igora Jeljcova, zamjenika vodietlja instituta Trofimuk, koji je rekao kako je fenomen Bermudskog trokuta posljedica reakcije plinskih hidrata.
"Plinovi se počnu razgrađivati i metan se otpušta kao plin. Reakcija je nalik lavini, poput nuklearne reakcije i proizvodnje ogromne količine plina. Zato se ocean zagrijava i brodovi tonu u vodama pomiješanom s velikim udjelom plina", rekao je Jeljcov.