Njemačka je prva europska zemlja koje je kupila novi lijek na bazi antitijela za borbu protiv koronavirusa, a to je potvrdio i njemački ministar zdravstva Jens Spahn, prenosi DW.
„Od ovog tjedna monoklonska antitijela upotrebljavat će se u Njemačkoj kao prvoj zemlji EU-a. U početku samo u sveučilišnim klinikama. Savezna vlada je kupila 200 tisuća doza za 400 milijuna eura“, rekao je Spahn.
Terapijom antitijelima liječio se bivši američki predsjednik Donald Trump nakon što je zaražen koronavirusom u listopadu prošle godine.
Terapija može smanjiti stopu hospitalizacije i do 70 posto
"Terapija djeluje poput pasivnog cijepljenja. Primjena antitijela u ranim fazama može pomoći visokorizičnim pacijentima da izbjegnu teži oblik bolesti“, pojasnio je Spahn.
Riječ je o koktelu dva protutijela čija je zadaća neutralizacija virusa SARS cov2. Posebnim genetskim inženjeringom proizvedena protutijela trebala bi djelovati direktno na virus.
Istraživanja su pokazala da takva terapija, ako se primijeni na vrijeme, može smanjiti stopu hospitalizacija i do 70 posto te time spasiti živote, posebno među onim skupinama koje su u većem riziku od razvijanja težeg oblika zaraze covidom-19.
Odobrenje je ograničeno na rizične pacijente
Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) dala je početkom studenog hitno odobrenje za uporabu lijeka bamlanivimaba, odnosno monoklonskih protutijela, kompanije Eli Lilly. Nešto kasnije Agencija je hitno odobrila i Regeneronov koktel s monoklonskim protutijelima, REGEN-COV2, koji se sastoji od dva takva antitijela - casirivimaba i imdevimaba.
FDA preporučuje da se monoklonska protutijela primjene što je moguće ranije, odnosno odmah nakon pojave prvih simptoma ili pozitivnog rezultata na testiranju.
Zbog ograničene ponude tog lijeka odobrenje je ograničeno na rizične pacijente, poput osoba starijih od 65 godina, onih koji imaju visok indeks tjelesne mase ili druge kronične bolesti.
Spahn: Godinu dana solidarno idemo kroz ovu pandemiju
Spahn je bio na udaru kritika zbog sporijeg uvođenja cjepiva u Njemačku, unatoč njegovim ranijim upozorenjima da će u ranim fazama cijepljenja biti ograničene količine doza. Berlin je rekao da očekuje da će svim Nijemcima moći ponuditi cijepljenje do kraja kolovoza.
"Svi smo imali varljiv osjećaj da imamo virus pod kontrolom. Sumnjali smo na snagu s kojom bi se koronavirus mogao vratiti, ali velika većina to nije htjela priznati", rekao je.
Spahn je isključio ukidanje mjera ograničenja za one koji su dobili cjepivo sve dok ono ne bude dostupno za sve građane.
"Godinu dana solidarno idemo kroz ovu pandemiju. Poštujmo pravila još nekoliko mjeseci dok se svi ne budu mogli cijepiti“, poručio je.
Produljene mjere do 14. veljače
Njemačka je produljila lockdown u cijeloj zemlji do 14. veljače, unatoč sve većim pozivima za ublažavanje nekih mjera. Epidemiolozi smatraju da je to preuranjeno.
Eva Grill, predsjednica Njemačkog društva za epidemiologiju, rekla je da je vrlo zabrinuta: "Ako se mjere prerano ublaže, riskiramo treći val, koji će nas još više pogoditi jer je novi soj virusa puno zarazniji."
Prema posljednjim podacima Instituta Robert Koch (RKI) za zarazne bolesti, Njemačka je zabilježila 2 134 936 slučajeva koronavirusa s 51 870 smrtnih slučajeva.
Spahn je priznao da je Njemačka trebala poduzeti oštrije mjere već u listopadu kada su stope zaraze bile niže.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.