Rasprava o isporuci oružja Ukrajini se nastavlja. Nakon što joj je njemačka vlada obećala 14 tenkova tipa Leopard 2, Ukrajina od srijede zahtijeva isporuku borbenih zrakoplova. Pri tome se postavlja pitanje bi li daljnja obećanja isporuke oružja doprinijela eskalaciji. No postoji suglasnost da Njemačka ne smije postati strana u ratu.
Šef Minhenske sigurnosne konferencije Christoph Heusgen zalaže se za isporuku borbenih zrakoplova za obranu od Rusije. U emisiji Europamagazin javnog servisa ARD je rekao: „Vjerujem da je isporuka borbenih aviona adekvatna za bolju zaštitu Ukrajine od ruskih napada."
Prema njegovim riječima, pri tome bi u pitanje mogli doći američki borbeni zrakoplovi F16 ili sovjetski borbeni avioni iz starih zaliha DDR-a. Stranim silama je, prema međunarodnom pravu, dozvoljeno snabdijevanje Ukrajine oružjem, što uključuje tenkove i borbene zrakoplove, dodao je Heusgen, piše DW.
Slični stavovi njemačkih i američkih političara
Šefica njemačkog SPD-a Saskia Esken nije eksplicitno isključila isporuku borbenih zrakoplova Ukrajini. Na pitanje isključuje li tu isporuku Esken je u ARD-ovom magazinu Izvještaj iz Berlina rekla: „Odlučujuće je to da Njemačka i NATO ne postanu strane u ratu."
Zbog toga je vlada po tom pitanju, kako je pojasnila, u vrlo bliskoj koordinaciji s Amerikancima. Njemačka, kako je istaknula, nije strana u ratu i vlada to želi izbjeći "u budućnosti".
Istovremeno, važno je da Njemačka svakom svojom odlukom jasno stavi do znanja ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu "da odbacujemo rusku agresiju", rekla je ona.
Ranije je sličnu izjavu na američkom televizijskom kanalu MSNBC dao i Jon Finer, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost američkog predsjednika Joea Bidena. Ne isključuje se nikakav poseban sustav naoružanja i podrška će se uskladiti na temelju onoga što je Ukrajini potrebno, rekao je on. SAD će o tome vrlo pažljivo diskutirati, rekao je Finer, osvrćući se na najnovije zahtjeve Ukrajine.
Scholz: Njemačka ne sudjeluje u ratu
Savezni kancelar Olaf Scholz ponovio je da po njegovom mišljenju Njemačka, unatoč sveobuhvatnim isporukama oružja, ne sudjeluje u ukrajinskom ratu. "To je rat između Rusije i Ukrajine", rekao je Scholz na konferenciji za novinare u glavnom gradu Argentine Buenos Airesu tokom posjeta Latinskoj Americi. "Kod toga se ništa ne mijenja ako Ukrajini pružamo financijsku i humanitarnu pomoć ili isporučujemo oružje."
Njemačka će, kako je pojasnio, učiniti sve da ne dođe do eskalacije koja bi dovela do rata između Rusije i zemalja članica NATO-a.
Nastavak direktnih razgovora s Putinom
Scholz je pozvao na smirenost u raspravi o daljnjim isporukama oružja. Ne treba pokrenuti "stalno pretjerivanje u nadmetanju kada su u pitanju sustavi naoružanja", rekao je on za list Tagesspiegel, osvrćući se na zahtjeve Ukrajine za isporuku borbenih zrakoplova.
„Kada, samo što je donesena jedna odluka, počinje iduća rasprava u Njemačkoj, to ne djeluje seriozno i utječe negativno na povjerenje građana u vladine odluke", izjavio je njemački kancelar.
On će, kako je rekao, i dalje u okviru direktnih razgovora nastaviti s pokušajima da izvrši utjecaj na ruskog predsjednika Vladimira Putina: "Na Putinu je da povuče trupe iz Ukrajine i okonča ovaj strašni, besmisleni rat koji je već odnio stotine tisuća ljudskih života." Putin je pak u telefonskim razgovorima više puta jasno davao do znanja da želi "silom zauzeti dijelove susjedne zemlje", što je "neprihvatljivo", rekao je još Scholz.