Znanstvenici, koji su proučavali razorne učinke uzgoja marihuane na okoliš u regiji, zaključili su: "S obzirom na klimatske promjene, nestašice vode i degradacija staništa u sjevernoj Kaliforniji vjerojatno će se u budućnosti i pogoršati".
"Svi vodotokovi koje smo pratili u slivu s uzgojem marihuane velikih razmjera su se osušili", rekao je Scott Bauer, znanstvenik iz Kalifornijskog Ureda za ribarstvo i divljač i glavni autor studije. "Jedini potok kojeg smo pratili, a nije se osušio, nema veze s uzgojem marihuane".
Kako je vodeni sustav uništen, ribe i vodozemci izloženi su velikim rizicima: učinci su "smrtonosni ili skoro-smrtonosni... na stanje i savezno zaštićenih lososa i steelhead pastrve te će izazvati daljnji pad osjetljivih vodozemaca", navodi se u studiji.
Kako je uzgoj marihuane prikrivena praksa u državi, problem leži u činjenici da se događa na privatnom posjedu.
Tako su znanstvenici imali poteškoće u procjeni ekološke štete te su se za potrebe studije služili podacima s Google Eartha i slikama visoke rezolucije iz zraka, dobivenih u suradnji s policijom iz aviona koji su letjeli na niskim visinama.
"Marihuana se uzgaja u zabitima i dvorištima sjeverne Kalifornije barem još od kontrakulturalnih kretanja 1960-ih s tek nekoliko dokumentiranih utjecaja na okoliš", navodi se u studiji. "Svjereozapadna Kalifornija je idealno područje za uzgoj marihuane jer je zabačeno, uglavnom šumovito i rijetko naseljeno".
Prema procjenama, jedna biljka marihuane treba 22,7 litre vode dnevno, a, prema izvještaju, potražnja za vodom u doba vegetacije od svibnja do rujna prelazi količine vode dostupne u pojednim područjima.
"Mjere nadzora i zaštite su potrebne za rješavanje utjecaja na okoliš koji ima uzgoj marihuane. Državne i savezne agencije morat će razviti sveobuhvatne smjernice za bitne vodotokove kako bi se zaštitilo uzgojno stanište za... vodene organizme", zaključuju znanstvenici.
Farme za uzgoj marihuane, uključujući i one u plastenicima, u Kaliforniji još nisu regulirale zakonima. U Kaliforniji je rekreativno korištenje marihuane još uvijek protuzakonito i ljudi koji je koriste na bilo koji način mogu se suočiti sa saveznim kaznenim progonom. Ipak, u razdoblju od 2009. do 2012. godine broj plantaža "trave" je gotovo udvostručen.
"Počeli smo regulirati mljekare prije 10 godina, a neki još uvijek poriču da ih možemo regulirati", rekao je za GuardianCris Carrigan, ravnatelj Ureda za provedbu u Kalifirnijskom odboru za kontrolu vodenih resursa. "Pretpostavljam da će i uzgajivači marihuane biti poput mljekara, jer su ultraliberalni i neće tražiti dozvole, osim ako ne moraju".
ArcView Group, kalifornijska tvrtka za istraživanje tržišta, objavila je da je legalno tržište marihuane u SAD-u 2014. godini poraslao 74 posto – od 1,5 milijarde dolara u 2013. na 2,7 milijarde dolara. Marihuana je legalna za medicinsku upotrebu u 23 države, kao u glavnom gradu Washingtonu. Četiri države: Aljaska, Oregon, Kolorado i Washington potpuno su dekriminalizirale rekreacijsko korištenje "trave".