U ostacima tri zgrade koje se nalaze u parku Teyú Cuaré, u sjevernom dijelu Argentine, na granici s Paragvajem, arheolozi su otrkili pet njemačkih novčića iskovanih tijekom nacističkog razdoblja, komade porculanskih tanjura s "Made in Njemačka" oznakom te nacističke simbole na zidovima, pišu lokalne novine Clarín.
"Navodno su do polovice Drugog svjetskog rata nacisti imali tajni projekt izgradnje skloništa za top lidere u slučaju poraza – na nepristupačnim mjestima, usred pustinje, u planinama, na litici ili usred džungli kao što je ovo", izjavio je za Clarín voditelj aarheološkog tima Daniel Schávelzon.
"Ovo je mjesto pogodno i zbog činjenice što omogućava stanovnicima da za desetak minuta budu u Paragvaju. Ovo je zaštićeno, lako branjivo mjesto gdje bi nacisti mogli mirno živjeti svoje živote", dodao je. https://www.youtube.com/embed/uPz8FBO-YAI Zapravo, skrovište u Argentini je postalo potpuno nepotrebno jer je nakon rata tadašnji argentinski predsjednik Juan Perón dopustio tisućama nacista i drugim europskim fašistima preseljenje u ovu južnoameričku zemlji.
Najpoznatiji među njima bio je nedvojbeno Adolf Eichmann, glavni arhitekt holokausta, kojeg su 1960. godine u Argentini pronašli izraelski obavještajci, oteli ga i odveli u Izrael gdje je suđen i na kraju pogubljen za svoje zločine.
"Argentina je sada mjesto na kojem se sudaraju mitovi, glasine i povijesne činjenice tog vremena. Kruže priče da su nacisti stigli gumene čamcima do obala Patagonije, iznureni od dugog putovanja. Iste priče tvrde da je na plažama bilo sanduka s nacističkim zlatom, koje je zatim nestalo nestalo u maglovitim Andama", piše Washington Post.
"Mit govori i da je Hitler pronašao novi život u argentinskoj idili 'drhtureći mirno' u podnožju Anda, okružen vjernim nacističkim podanicima".
Među ostalim nacistima koji su se stvarno naselili u Argentini bili su i Joseph Mengele, liječnik koji je provodio okrutne pokuse na blizancima i patuljcima u koncentracijskom logoru Auschwitz te je ubijao djecu smrtonosim injekcijama.
Poznat kao 'anđeo smrti', Mengele bi odabrao zatvorenike koji će biti podvrgnuti njegovim suludim eksperimentima, dok bi druge slao ravno u smrt u plinske komorame.
Osim spomenute dvojice, utočište u toj zemlji našli su i Erich Priebke, Martin Bormann, Walter Kutschmann, Eduard Roschmann, Wilfred von Oven te Alois Brunner.