Srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić na Općoj se skupštini Ujedinjenih naroda založio za održavanje međunarodnog foruma o izbjegličkoj krizi koja prema njemu predstavlja najveći izazov današnjice.
U svom je govoru isticao odnos srbijanskih građana prema izbjeglicama, koji je prema njegovu viđenju vrlo human i može poslužiti kao primjer svima.
Posebnu pažnju izazvao je dio kada je govorio o tome kako je u 90-im godinama Srbija označena kao krivac za ratove na prostoru bivše Jugoslavije, koji je isceniran na sličan način kao i današnji sukob u Siriji.
"Čak je nedavno pred Vijeće sigurnosti UN-a bila podnijeta rezolucija kojom bi se Srbi obilježili kao primjer genocidnog naroda. Kakvi smo to mi genocidni zločinci? Je li o tome ili o dobrodušnim i velikodušnim domaćinima govore snimke migranata koji u regiji jedino u Srbiji ne djeluju uplašeno i zabrinuto od postupaka naroda ili vlasti. Jesu li se to građani Srbije promijenili? Nisu. Građani Srbije svih nacionalnosti su oduvijek, i tada i sada, humani ljudi, dobri domaćini i dobri susjedi", izjavio je Nikolić.
Prema njemu, Srbiji je možda i teže nego ostalim zemljama Europe, pošto nema pristup zajedničkim fondovima EU-a, no usprkos tomu uspijeva osigurati izbjeglicama ugodan boravak.
"Ukoliko međunarodna zajednica, prije svih Europska unija, ne učini konkretan napor da se problem izbjeglica riješi, jugoistočnoj Europi prijeti još veća humanitarna katastrofa. Posljedice toga nitko ne može predvidjeti, ali će se one sasvim sigurno odraziti ne samo na Europu, već i na čitav svijet. Sudeći po tome kako rukovodstva nekih država sve više gube živce, situacija će biti samo gora", pesimistično je zaključio Nikolić.