NIKAD NIJE BILO OPASNIJE BITI NOVINAR: / Prošle godine ubijeno ih je 78, a zbog svojeg rada 326 njih završilo je u zatvoru

Image
Foto: AFP/Screenshot Youtube

Udruga za ljudska prava Article 19 smatra kako agresivnost prema medijima biva normalizirana diljem svijeta, te kako tome pridonosi retorika američkog predsjednika Donalda Trumpa

5.12.2018.
17:55
AFP/Screenshot Youtube
VOYO logo

Najnovije istraživanje organizacije za ljudska prava Article 19 pokazalo je kako je biti novinar puno opasnije nego u bilo kojem trenutku u prošlom desetljeću, piše The Guardian. U prošloj godini 78 novinara ubijeno je na svom poslu.

Image
ŠEF HND-A UPOZORAVA: /

'Sloboda medija u Hrvatskoj na najnižoj je razini u posljednjih 25 godina'

Image
ŠEF HND-A UPOZORAVA: /

'Sloboda medija u Hrvatskoj na najnižoj je razini u posljednjih 25 godina'

Značajan rast od 2016.

Porast autoritarnih režima i prijetnja cenzure na Internetu udvostručila je pritisak na novinare diljem svijeta, a čak 326 novinara završilo je u zatvoru zbog svojeg rada što je značajan porast od 2016. godine. Više od pola novinara završilo je iza rešetaka u Turskoj, Kini i Egiptu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Cijena zaštite prava na slobodu izražavanja i informaciju je postala jako visoka: smrt, zatvor i strah koji vlada među aktivistima i novinarima diljem svijeta, kao i prostor za raspravu i komunikaciju je pod napadom," kaže izvršni direktor organizacije Article 19 Thomas Hughes. "Više nego ikada trebamo informirane novinare, snažne institucije i pravilo zakona".

Udruga za ljudska prava Article 19 smatra kako agresivnost prema medijima biva normalizirana diljem svijeta, zbog populističkih političara koji ponavljaju rječnik američkog predsjednika Donalda Trumpa i demoniziraju novinara jer rade svoj posao. Hughes smatra kako je posebno problematično u istočnoj Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Image

Screenshot/CJP

Agresivna retorika

Donald Trump poznat je po demoniziranju novinara i karakteriziranju kao 'groznima', tvrdeći kako su mainstream mediji prenositelji lažnih vijesti. A u listopadu pohvalio je republikanskog senatora koji je nabio svojim tijelom reportera Guardiana.

Postoje dokazi kako upravo njegova retorika daje ohrabruje druge diljem svijeta da koristi isti takav govor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ubijanje novinara

"Ta nasilna retorika ima utjecaj u stvarnom svijetu: ubojstva diljem te regije događa se u okruženju u kojem su mediji demonizirani i u kojima ih se vrijeđa, što uključuje i javne dužnosnike", ističe organizacija Article 19 napominjući kako su novinari bili ubijeni u Bugarskoj, Slovačkoj, Rusiji i Malti.

Podaci organizacije Odbor za zaštitu novinara pokazuje da 2018. godina neće biti bolja za novinare. Štoviše, broj ubijenih novinara u odnosu na novinare ubijene u ratu ili na zadatku je u porastu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako je svjetska javnost bila usredotočena na ubojstvo saudijskog novinara Jamala Khashoggija, ove godine ubijeno je čak 31 novinar diljem svijeta. A u proteklom desetljeću u više od 40 zemalja svijeta ubijeno je oko 300 novinara tvrdi analiza Odbora za zaštitu novinara.

Prijetnje slobode izražavanja

Article 19 tvrdi kako analiza nije uspjela uključiti sve slučajeve oblika nasilja protiv novinara, pogotovo kada je riječ o ubojstvima lokalnih 'komunikatora' iz malih i marginaliziranih sredina nakon što su otkrili nepravilnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slobodi izražavanja prijeti i disbalans moći između popularnih društvenih mreža kao što je Facebook i njihovih korisnika, kao što je pokazao skandal s podacima Cambridge Analytica. Smatra se kakoje smanjenje medijskog pluraliteta imalo negativnog utjecaja na sposobnost šire javnosti da razumije što se događa u svijetu, što pomaže autoritarnim režimima u cenzuri medija.

"Postoje jasni dokazi koji gore da s novim načinima izražavanja, nastaju i novi načini kako da ih se ušutka", navodi se u izvještaju koji kao primjere navodi Iran, Rusiju i Kinu koji blokiraju online sadržaj dok zemlje poput Kamerona i Etiopije ciljaju na blokiranje prosvjeda pojedinih etničkih skupina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ima poboljšanja

Udruga Article 19 koristi 32 indikatora kako bi ocjenila slobodu izražavanja i informacije, uzimajući u obzir pet kategorija kriterija: ograničenja na civilne aktivnosti kao što je pravo na protest, cenzura interneta, sloboda medija, sigurnost prosvjednika i novinara, kao i transparentnost vlade.

Prva na popisu zemalja koja je visoko ocjenjena u svim kategorijama je Danska. Izvještaj je ustvrdio kako je došlo do poboljšanja slobode medija u Šri Lanki, Gambiju, Fiju, Centralna afričkoj državi i Somaliji, piše The Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo