Lani su Hrvatska i Srbija postigle dogovor da Srbija otkupi u korist hrvatske zajednice u toj zemlji rodnu kuću bana Josipa Jelačića u Petrovaradinu. No, došlo je do zastoja u ostvarenju tog projekta, ali ne zbog najnovijeg zaoštravanja odnosa između dvije države već zbog nespremnosti vlasnika i korisnika te kuće na dogovor oko otkupa.
Otkup, za koji je država Srbija izdvojila 500.000 eura odužio se, prema pisanju beogradske Politike, zbog toga što vlasnici kuće u prizemlju traže 100.000 eura više, a i stoga što jedan od korisnika prostora odbija iseliti.
U kući žele urediti kulturni centar
Prošle godine, baš u vrijeme Jelačićevog rođenja, 16. listopada, što je ujedno i praznik hrvatske zajednice u Srbiji, država Srbija objavila je da će s pola milijuna eura financirati obnovu objekta, a taj je novac isplaćen Hrvatskom nacionalnom vijeću (HNV) koje vodi projekt. Osim HNV-a, u projekt je uključeno i Hrvatsko kulturno-prosvjetno društvo 'Jelačić' iz Petrovaradina. Predsjednik tog društva, Petar Pifat, kazao je za beogradsku Politiku da je prvotna ideja bila da to društvo bude smješteno u rodnu kuću bana Jelačića.
No, tada su u HNV-u uvidjeli mogućnost da se ta kuća pretvori u kulturni centar vojvođanskih Hrvata, sa spomen-sobom u gornjem stanu kuće. Stoga su HNV i HKPD 'Jelačić' zajedno napravili idejni projekt otkupa i obnove kuće. Nakon obavljenih razgovora sa sadašnjim vlasnicima kuće površine 280 četvornih metara, njena je vrijednost procijenjena na 503.800 eura - tek neznatno više od iznosa koji je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obećao dati za otkup.
28.09.2017.,
Jedan vlasnik pristao, ostali se predomislili
Sam objekt izvanredan je arhitektonski primjer baroka, teeljito obnovljen prije šest godina. Stan na gornjem katu ima balkon i terasu s ogradom od kovanog željeza. Iznad ulaznih vrata stoji spomen-ploča s natpisom da je u toj kući 16. listopada 1801. rođen "slavni hrvatski ban grof Josip Jelačić". Taj stan od 60 četvornih metara je, prema riječima Petra Pifata, otkupljen za 130.000 eura.
"Bilo je to dosta novca, ali vlasnik je ostao dosljedan početnom dogovoru", kazao je Pifat za Politiku.
No, za razliku od tog vlasnika, vlasnici prizemlja i podruma nisu bili dosljedni i promijenili su traženi iznos.
"Kada je novac legao na račun i HNV počeo pregovarati, vlasnici donjeg dijela kuće promijenili su cijenu i umjesto 300.000 eura tražili 410.000 eura pravdajući se da je u međuvremenu, u tih godinu dana, došlo do porasta cijena na tržištu. To je produžilo otkup pa se HNV obratio Vladi Srbije i ona je dala dodatnih 100.000 eura”, kaže Pifat.
foto: Davor Javorović / PIXSELL
"Volio bih znati gdje je tih 600.000 eura"
No, ni tu nije bio kraj problemima, piše Politika. HNV je potom potpisao ugovor i s tim preostalim vlasnicima, ali zadržavši pravo da im ne isplati sav novac zbog neraščišćenih odnosa.
"Na toj adresi registrirano je Hrvatsko prosvjetno društvo ’Frano Štefanović’, čiji predsjednik Ivan Karačić, Hrvat iz Vojvodine, živi tu u Novom Sadu. Nije sporno što je tu registriran, nego što je on u tu jednu prostoriju donio stvari i odbija otamo otići pa vlasnici vode spor sa njim", objašnjava Pifat ovaj zamršeni slučaj.
Spomenuti Karačić izjavio je za Politiku da će iz prostora u rodnoj kući bana Jelačića izaći ako sud donese takvu odluku.
"Vijećnik sam HNV-a i legalist. Ako sud tako odluči, iselit ću u roku od 48 sati. Tu sam tri godine i ulagao sam u taj prostor. Samo namještaj vrijedi 11.000 eura", kaže Karačić dodajući da otkup kuće ne ide transparentno te da bi volio znati kako je potrošeno 600.000 eura koje je Vučić dao.