U Seulu, glavnom gradu Južne Koreje, uvjereni su da na taj način sjevernokorejski diktator Kim Jong-un demonstrira prkos te želi odgovoriti na proširenje sankcija UN-a koje su Sjevernoj Koreji uvedene zbog toga što je početkom godine najprije lansirala u orbitu raketu dugog dometa, a potom izvela i četvrti pokus, Pjongjang tvrdi, s hidrogenskom bombom.
Pripreme za novo testiranje atomske bombe u Seulu, Washingtonu i Tokiju ocijenjene su kao nova opasna provokacija koja nikako ne ne smije ostati bez dogovora.
SAD pojačavaju snage u Južnoj Koreji
Zbog toga su SAD, nakon što su već poslale u Južnu Koreju lansere-kontejnere Patriot s četiri rakete koje mogu nositi i atomsku bombu, rasporedila u vojnoj bazi Osan nedaleko Seula četiri nevidljiva borbena aviona F 22, a američka nuklearna podmornica sudjeluje u velikim vojnim vježbama s južnokorejskom mornaricom u blizini granice sa Sjevernom Korejom.
Nakon što je Sjeverna Koreja protjerala iz zajedničke pogranične industrijske zone u Kaesongu svih 248 južnokorejskih menadžera, pa se u Seulu pribojavaju da bi je Pjongjang mogao pretvoriti u vojnu bazu, započeli su pregovori između Južne Koreje i SAD-a o raspoređivanju proturaketnog sustava Terminal High Altitude Area Defense (THAAD).
To su lansirne rampe s kojih se ispaljujuju rakete brzinom od 2,8 kilometara u sekundi koje mogu nepogrešivo pogoditi svaki cilj u zraku u krugu od 200 kilometara. Taj sustav koji koristi najmoderniju satelitsku i radarsku navigaciju stoji 800 milijuna dolara, a cilj mu je, tvrde u Washingtonu, zaštititi Južnu Koreju od raketnog napada iz Sjeverne Koreje.
Kina uzvratila postavljanjem svojih raketa
Kina se žestoko usprotivila dovođenja tog raketnog sustava u njenoj blizini, jer mogu gađati ciljeve i u njenom zračnom prostoru, te je zatražila od Seula i Washingtona da odmah odustanu od tih planova i ideja. Kako su, međutim, Seul i Washington odbacili te zahtjeve Kine, iz Pekinga je smjesta stigao odgovor.
Satelitske snimke američkih i tajvanskih vojnih snaga otkrile su ovih dana da je Kina, na umjetnom otočiću u Nansha arhipelagu u Južno kineskom moru, montirala 8 pokretnih sustava s raketama zemlja zrak te pratećim radarskim uređajima.
Nansha arhipelag, koji je nenaseljen, ima oko 750 grebena, otočića, atola i sprudova i na taj dio Južnokineskog otoka polažu pravo, uz Kinu, još Malezija, Vijetnam, Filipini pa i Tajvan. Kinezi su na jedan greben nasipali pijesak, zemlju, beton te, na zaprepaštenje Washingtona i svih svojih susjeda, sagradili vojnu bazu iz koje mogu kontrolirati pomorske i zračne koridore te istraživati podmorje koje je bogato naftom i plinom.
Washington bijesan zbog raketa, Peking tvrdi: ‘Sve su to izmislili američki mediji!’
I Japan traži proturaketni sustav
Kina je dovršila montažu raketnih sustava upravo u vrijeme održavanja summita ASEAN-a u Kaliforniji, asocijacije južno azijskih država Bruneja, Kambođe, Indonezije, Laosa, Myanmara, Filipina, Singapura, Tajlanda, Vijetnama i SAD-a, na kojemu se raspravljalo o situaciju u Južnokineskom moru s posebnim naglaskom na ponašanje Kine.
Dodatnu nervozu i ubrzanje trke u naoružanju izazvao je Japan koji je upravo zatražio od SAD-a da i na njegovom teritoriju montira proturaketni sustav THAAD.