SVE OVISI O RUSIMA /

Koliko će rat trajati? Hrvatski analitičari: 'Kad se vojnici počnu vraćati kući u kovčezima...; Putin će imati manje nego što je imao'

Image
Foto: Profimedia

Analitičari ne vide kraj ratu koji već gotovo 80 dana bjesni u Ukrajini

12.5.2022.
8:39
Profimedia
VOYO logo

Rat u Ukrajini i dalje bjesni, a sukobu se i dalje ne nazire kraj. Vanjskopolitička novinarka Mirjana Rakić kazala je za N1 kako smatra da bi najlogičnije bilo da "strana koja je počela rat popusti i prekine sve to", no ona ne smatra da je takav scenarij izgledan. Kazala je kako nismo mogli vjerovati ni da će doći do ovoga te da su svi mislili da se radi o isticanju sile koje nikada neće dovesti do realizacije sukoba. Smatra da je znakovit govor ruskog predsjednika Vladimira Putina koji je održao na proslavi Dana pobjede u Moskvi i u kojemu je spominjao Donbas.

"On svoje ciljeve ne može ostvariti pa će tražiti način da se povuče. Ali na način da to domaćoj javnosti može predstaviti kao pobjedu. Onda bi to mogao biti Donbas jer tu je on išao u zaštitu Rusa od ukrajinskih nacista. 'Mi smo zaštitili svoj narod, Ruse koji tamo žive' jer on pod Rusima smatra sve koji govore ruskim jezikom. To bi se moglo dogoditi, ali ni to se neće dogoditi tako brzo. I to je najveći problem", smatra ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin bi mogao pripojiti Donbas kao što je to 2014. napravio s Krimom. "Moskva očito misli da će tako biti i u slučaju Donbasa, to je karta s kojom će se pregovarati", zaključila je Rakić.

Bez ostvarenih ciljeva

Politički analitičar Žarko Puhovski mišljenja je da će sukob trajati još mjesecima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sad se čini da će to još dugo trajati i, nažalost, završit će tako da nijedna strana neće ostvariti svoje ciljeve. Ukrajina se neće uspjeti u potpunosti obraniti, tako da izbaci agresore sa svog teritorija, a Rusija neće dobiti sve što je željela. Ključno je pitanje je li moguć ruski plan B, da se uz obalu dođe do Moldavije? To bi s ruskog gledišta bio uspjeh jer bi mogli povezati nove neovisne republike i barem jednu državu iz svog susjedstva izbaciti iz kandidature za NATO pakt", objasnio je Puhovski.

Novinar Ivan Hrstić kaže da će se Putin bez veće mobilizacije u Rusiji, naći na sigurnoj putanji poraza u Ukrajini. "Za sada se ima čime pohvaliti pred ruskom javnošću", govori Hrstić. Za Vladimira Putina poraz kao ni bilo što što podsjeća na poraz – nije opcija, smatra Hrstić. Kad Putin iscrpi scenarije kojima bi mogao pokušati prikrivenu mobilizaciju, krenut će "rat iscrpljivanja" u kojemu će biti fizički uništeno ukrajinsko gospodarstvo, a rusko iscrpljeno sankcijama.

Na pitanje kada bi mogao završiti rat, Hrstić kaže kako se pravi odgovor krije samo u kristalnoj kugli. "U njoj gledamo kako Putin osobno nestaje s političke pozornice, bilo da se njegovo zdravstveno stanje pokaže dovoljno ozbiljno, bilo da ga sami Rusi eliminiraju kao još jednog paranoičnog diktatora koji ih je doveo na ratnu putanju s cijelim demokratskim svijetom. Nijedno ni drugo ne treba očekivati preko noći, no jedino tad može se očekivati kraj ovog rata u punom smislu riječi", govori Hrstić. Objasnio je kako "lešinari već kruže" te kako će kada dođe kraj Putinovu režimu biti ugrožen i opstanak Ruske Federacije čija će nova vlast morati vratiti sve što je otela Ukrajini, uključujući i Krim.

Nepotreban i tragičan rat

Kada završi ovaj rat i Ukrajina će biti prisiljena na neki oblik federacije, ali Hrstić budućnost i Rusije i Ukrajine vidi u istom kolu – u okviru Europske unije suverenih država. "Tada će i Rusija biti dio zajedničke sigurnosne arhitekture, a pitanje granica NATO-a postati potpuno bespredmetno", rekao je Hrstić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'PUTIN BOMBARDIRA NUKLEARKE' /

Bivši ukrajinski predsjednik opleo po Milanoviću, pa upozorio: 'Svi trebate shvatiti da postoji veliki rizik za nuklearni rat'

Image
'PUTIN BOMBARDIRA NUKLEARKE' /

Bivši ukrajinski predsjednik opleo po Milanoviću, pa upozorio: 'Svi trebate shvatiti da postoji veliki rizik za nuklearni rat'

"Zasad je najvjerojatnije da se neće puno mijenjati bojišnica ako neka strana ne doživi iznenadni kolaps i ostat će neka vrsta primirja u kojoj će Putin na koncu imati manje nego što je imao kad je počeo rat", rekao je Puhovski.

"Kad ove sankcije počnu i Rusi osjećati na svojoj koži… Sve to ima granice, a najstrašnija je granica kad se počnu kovčezi vraćati kući. Teško da ijedna vlast može otrpiti to kad se vojnici u kovčezima počnu vraćati kući", rekla je Rakić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoji priča da su jedan drugi ruski ratni pohod, onaj u Čečeniji, zaustavile majke čiji su sinovi odlazili u borbu, a kući se vraćali u kovčezima. I ovo je tužna istina kojom bi, prema riječima Mirjane Rakić, mogao završiti još jedan nepotreban i tragičan rat u ljudskoj povijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo