Čelnici NATO-a pripremaju se poslati opremu za obranu od kemijskog i nuklearnog oružja Ukrajini, rekao je čelnik saveza Jens Stoltenberg.
Stoltenberg je rekao da se očekuje da će na summitu sljedećeg dana dogovoriti dodatnu potporu Ukrajini, uključujući opremu za "zaštitu od kemijskih, bioloških, radioloških i nuklearnih prijetnji", kao i pomoć u kibernetičkoj sigurnosti.
To bi značilo da su zemlje članice NATO-a prvi put poslale zalihe Ukrajini posebne za suprotstavljanje oružju za masovno uništenje usred rastućeg straha u zapadnim prijestolnicama da bi ga Moskva mogla upotrijebiti.
"Zabrinuti smo zbog upotrebe kemijskog ili biološkog oružja", rekao je Stoltenberg, dodajući da je NATO primijetio "zveckanje nuklearnom sabljom" ruskog predsjednika Vladimira Putina. “Svaka uporaba kemijskog oružja u potpunosti bi promijenila prirodu sukoba i imaju dalekosežne posljedice", rekao je.
'Rusija ne može pobijediti u nuklearnom ratu'
Soltenberg je komentirao i jučerašnju izjavu glasnogovornika Kremlja Dmitrija Peskova koji je rekao da će Rusija upotrijebiti nuklearno oružje samo ako bude ugroženo njezino postojanje.
“Rusija mora zaustaviti zveckanje nuklearnim oružjem. To je opasno i neodgovorno. NATO je tu da štiti i brani sve saveznike i prenijeli smo jasnu poruku Rusiji – nuklearni rat se ne može dobiti i u njega se ne može upuštati. To samo naglašava važnost okončanja rata u Ukrajini. Moramo učiniti sve da spriječimo da rat eskalira van granica Ukrajine i da postane smrtonosniji i opasniji od onoga čemu danas svjedočimo. Svaka uporaba kemijskog, biološkog, nuklearnog oružja će stubokom promijeniti prirodu sukoba i Rusija mora znati da neće nikada moći pobijediti u nuklearnom ratu. Njihovo kontinuirano zveckanje nuklearnim oružjem i retorika su u suprotnosti s onim što su izjavili u okviru NATO-a i drugih formata o sprečavanju nuklearnog sukoba”, rekao je Stoltenberg.
'Stvarna prijetnja'
Američki predsjednik Joe Biden izjavio je uoči posjeta Europi da postoji "stvarna prijetnja" da bi Rusija mogla upotrijebiti kemijsko oružje u Ukrajini.
Biden, koji bi u srijedu trebao stići u Bruxelles oko 21 sat po lokalnom vremenu, prisustvovat će summitu NATO-a, kao i sastancima sa saveznicima iz EU-a i G7 s ciljem povećanja potpore Kijevu i pooštravanja financijskog pritiska na rusko gospodarstvo novim sankcijama. Biden će otputovati i u Poljsku.
Rusija je osudila izvješća da su SAD i njihovi zapadni saveznici nastojali istjerati Rusiju sa sastanka G20 u Indoneziji kasnije ove godine, rekavši da predsjednik Vladimir Putin i dalje namjerava prisustvovati. "Reakcija zapada je apsolutno nesrazmjerna", rekla je Ljudmila Vorobjova, ruska veleposlanica u Jakarti.
Napredak Rusija usporen
Ranije tog dana ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij je pozdravio svoje vojnike što su preuzeli teritorij od ruskih snaga. Ukrajinska vojska izvela je niz ograničenih protunapada posljednjih dana, tvrdeći da je ponovno zauzela Makariv na periferiji glavnog grada Kijeva, kao i da je potisnula okupacijske snage oko grada Hersona na jugu zemlje.
U svom redovnom noćnom obraćanju u srijedu, Zelenskij je pohvalio svoje snage koje su "porazile" i izbacile ruske vojnike oko Hersona, upozoravajući da "ništa nije ostalo" od Mariupolja nakon ruskog granatiranja .
Opterećen problemima s opskrbom, lošom logistikom i ukrajinskim otporom, napredak Rusije u Ukrajini je uglavnom zaustavljen, procjene su zapadnih obavještajnih službi.
Sve o ratu u Ukrajini iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.