Migracija velikog broja izbjeglica iz zemalja Sjeverne Afrike, koje uglavnom stižu na jug Italije i od tuda dalje u druge europske zemlje, bilo je zvono za uzbunu da je nužno pojačati kontrolu na graničnim prijelazima. Najprije su zbog "izvanrednih okolnosti" krajem travnja premijeri Italije i Francuske Silvio Berlusconi i Nicolas Sarkozy zatražili da se naprave promjene schengenskog ugovora.
Protiv otvorenih granica prije par dana pobunila se i Danska - dvije vladajuće stranke sklopile dogovor da na granici prema Njemačkoj te u zračnim i morskim lukama ponovno uvedu granični nadzor. Najavili su da će to provesti najkasnije za tri tjedna.
Nakon toga je u četvrtak u Bruxellesu hitno sazvan sastanak ministara unutarnjih poslova zemalja EU-a. The Guardian piše da se na tom sastanku većina ministara složila da je na granicama nužno pooštriti kontrolu i provjeravati putovnice svim putnicima. Prema zaključku sastanka, pojedinim državama bit će omogućena revizija šengenskog sporazuma i mogućnost da ponovno uvedu takvu kontrolu.
Izbjeglice će vraćati kući
Ipak, carinici će se na granice moći vratiti tek nakon što revizija tog sporazuma "prođe" u Europskom parlamentu. O ovom pitanju će se raspravljati i na summitu europskih premijera koji će se održati u lipnju.
Zona otvorenih granica trenutno obuhvaća 400 milijuna ljudi u 22 dvije države Europske unije, kao i Švicarsku, Lihtenštajn, Norvešku i Island.
Vezani članci:
arti-201104080220006 arti-201103070599006 arti-201102270291006