Tehnološki milijarder Jared Isaacman i inženjerka Sarah Gillis prva su neprofesionalna posada, odnosno "civili" koji su izveli svemirsku šetnju u sklopu privatne misije Polaris Dawn, jedan od najopasnijih pothvata koji je dosad bio rezerviran samo za profesionalne astronaute.
Svemirske su šetnje jedan od najtežih manevara u Svemiru, a činjenica da ju je izvela privatna tvrtka predstavlja prekretnicu u povijesti svemirskih putovanja.
Isaacman je na petodnevni put u svemir krenuo iz Floride u utorak s još troje ljudi - inženjerkom Space X-a Sarom Gillis i drugo dvoje članova posade.
Isaacman i Gillis izašli su iz SpaceX letjelice u razmaku od oko 15 minuta noseći posebno dizajnirana odijela, prenosi BBC. Milijarder je prvi napustio letjelicu "Dragon", dok je istovremeno bio pričvršćen sigurnosnom vrpcom kako bi testirao pokretljivost novog svemirskog odijela.
Na snimkama emitiranima uživo, pokazuju dvije posade koje izlaze iz letjelice White Dragon i lebde 700 kilometara iznad Zemlje. Isaacman se pojavio prvi, mašući rukama i nogama kako bi isprobao odijelo. Nakon što se vratio, iz kapsule je izašla i Gillis.
Obje su posade prepričavale pojedinosti svemirske šetnje i opisivali kako su se specijalna odijela ponašala u svemiru.
"Kod kuće svi imamo puno posla, ali odavde Zemlja izgleda kao savršeni svijet", rekao je Isaacman.
Cijelu je misiju financirao ovaj tehnološki milijarder. Ranije su ovakvi pothvati bili rezervirani isključivo da astronaute svemirskih agencija koje je financirala vlada.
Isaacman, Gillis i ostali članovi posade poletjeli su iz svemirskog lansirnog kompleksa Cape Canaveral u saveznoj državi Floridi u utorak, te su svemirsku šetnju odradili dva dana nakon toga.
Uoči velikog pothvata odrađivali su takozvano "pripremno disanje" kako bi izbjegli ozbiljne simptome dekompresijske bolesti zbog promjene tlaka. Cijeli proces uključuje zamjenu dušika u krvi kisikom, a letjelica je bila pod tlakom kako bi ih pripremila na uvjete svemirskog vakuuma.
Istraživač Simeon Barber istaknuo je da je ova svemirska šetnja imala "drugačiji pristup" od prijašnjih, primjerice onih koje je organizirala Međunarodna svemirska postaja.
Posljednjih desetljeća astronauti su koristili zračnu komoru koja odvaja veći dio letjelice od vanjskog svemirskog vakuuma. No, ova kapsula SpaceX-a zapravo je bila potpuno izložena svemirskoj vanjštini.
"Sve je to uzbudljivo i ponovno pokazuje da se SpaceX ne boji raditi stvari na drugačiji način", kazao je Barber.
No, misija nije bila bez rizika. Isaacman je jedini od četveročlane posade koji je ranio bio u svemiru.
POGLEDAJTE VIDEO: Na Zemlji si prijete, u svemir zajedno lete: Rusi i Amerikanci naš su hit dana