Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) priopćila je da je započela inspekciju dvije lokacije u Ukrajini na kojima se, prema ruskim navodima, radilo na "prljavoj bombi", javila je u utorak agencija dpa.
Čelnik IAEA-e Rafael Grossi kazao je kako su inspektori započeli s radom na lokacijama te da će uskoro završiti misiju koja je organizirana nakon zahtjeva ukrajinske vlade.
Cilj "aktivnosti provjere" je otkrivanje mogućih neprijavljenih nuklearnih aktivnosti i materijala povezanih s razvojem takozvanih prljavih bombi, priopćila je IAEA.
Prije 77 godina svijet je upoznao razornu moć nuklearne bombe, a sada bi mogao prljave - tako barem tvrdi Kremlj.
Optužuju Ukrajince da se spremaju iskoristiti oružje koje nitko dosad nije upotrijebio. Prljava bomba je konvencionalna eksplozivna naprava koja raspršuje radioaktivni materijal.
Dok Rusi tvrde da će Kijev baciti prljavu bombu na vlastiti teritorij u sklopu operacije kojom bi se diskreditirala Moskva, ukrajinski saveznici odlučno odbacuju tu tvrdnju.
"To je neutemeljena propaganda", slažu se.
Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je potom da vlada u Kijevu želi "prikriti tragove stvaranja 'prljave bombe'", tvrdeći da otprilike zna gdje se ona izrađuje. Kijev je to rezolutno odbacio - i zatražio misiju IAEA-e.
U jednom od rijetkih takvih istupa na državnoj televiziji, na Putinove se tvrdnje osvrnuo Viktor Olevich, dobro poznati "Amerikanist" u Rusiji i glavni analitičar Centra za aktualnu politiku.
Voditelj je u intervjuu stručnjaka pitao o razgovorima između ruskog vrha i njegovih kolega u Velikoj Britaniji i SAD-u - oko "prljavih bombi".
"Ako postoje prave informacije, pravi dokazi - gdje se ta prljava bomba nalazi? Gdje je planiraju upotrijebiti? Gdje su onda dokumenti?", pitao je.
"Pokažite te dokumente. Ove provokacije ne događaju se bez naredbe. Ako ruska vojna obavještajna služba ima sve te podatke, vrijeme je da ih otkrije", dodao je Olevich.
Podatke koji potencijalno postoje, kao i moguće nuklearne aktivnosti sada će istražiti IAEA.
IAEA, čije je sjedište u Beču, redovito pregledava civilna nuklearna postrojenja u Ukrajini i diljem svijeta kako bi osigurala da se fisijski materijal ne zlorabi u vojne svrhe.