Ruski ministar obrane Sergej Šojgu od prošlog petka ima misiju. Zvao je američkog ministra obrane, pa francuskog, pa britanskog, pa turskog, svima Sergej govori da će Ukrajinci uskoro baciti "prljavu bombu". Otkud sad ta prljava bomba? Do neki dan je nitko, baš nitko nije spominjao niti ju je itko u povijesti dosad bacio.
Prije 77 godina svijet je upoznao razornu moć nuklearne bombe, a sada bi mogao prljave, tako barem tvrde Rusi koji optužuju Ukrajince da se spremaju iskoristiti oružje koje nikad nitko nije upotrijebio.
"Prljava bomba je bomba punjena klasičnim eksplozivom i radioaktivnim materijalom koji se raspršuje u okoliš eksplozijom tog klasično eksploziva. To je bomba koja će kontaminirati okoliš, bomba koja je prvenstveno terorističko oružje", objašnjava Boris Ilijaš, stručnjak za radiološku i nuklearnu sigurnost.
Boris Ilijaš jedan je od vodećih hrvatskih stručnjaka za nuklearnu sigurnost. Smatra da upotreba prljave bombe na vlastitom teritoriju nema smisla. Nije precizna i može kontaminirati tek mali dio bojišta. Ipak unatoč kritikama zapada, Rusi ostaju prvi svom: žele raspravu pred Vijećem sigurnosti.
"Imamo konkretne informacije o ukrajinskim znanstvenim institutima koji imaju tehnologije koje im omogućuju izradu 'prljave bombe'. Imamo informacije koje smo ponovno provjerili putem odgovarajućih kanala", izjavio je Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova.
Ruske optužbe Ukrajinci s gnušanjem odbacuju. Pozvali su i agenciju za atomsku energiju koja će doći u Ukrajinu i ispitati teren. Da su optužbe sulude, govori nam i ukrajinski vojni analitičar Mihailo Samus. Imaju, kaže, jedan cilj, sakriti ruske neuspjehe.
"Ukrajinske snage nastavljaju uspješnu operaciju oslobađanja teritorija i eliminacije ruskih vojnika. Nemaju uspjeha u raketnim napadima. Trebaju nešto učiniti pa plasiraju lažne informacije o prljavoj bombi", tvrdi Mihailo Samus, ukrajinski vojni analitičar.
Ni NATO ni SAD optužbe o upotrebi zabranjenog oružja ne smatraju ozbiljnima. Ono čega se boje je mogućnosti da Kremlj navodnu opasnost iskoristi kao povod za drastičnu eskalaciju i bacanje svoje prljave bombe.
"To bi svakako bio još jedan primjer brutalnosti predsjednika Putina kad bi on upotrijebio takozvanu prljavu bombu. Rusija bi snosila posljedice, bilo da upotrijebi prljavu ili nuklearnu bombu", izjavio je Ned Price, glasnogovornik State Departmenta.
"Prljava bomba neće preokrenuti tijek rata. Vidim to više kao izgovor za nešto, neki eskalirajući korak s ruske strane ako bi se nešto dogodilo. Ne vidim ni jedan razlog da Ukrajina iskoristi prljavu bombu", kazao je Scott Roecker, analitičar.
Dok bijesni pravi, ali i propagandni rat, Samus upozorava – slične smo optužbe od Rusa već čuli i na početku rata.
"Podsjećam da su Rusi prije 24.02. imali vrlo sličnu dezinformacijsku kampanju o tome kako će Ukrajina upotrijebiti prljavu bombu i taktičko nuklearno oružje. To je bio jedan od navodnih povoda za denacifikaciju Ukrajine", poručuje Samus.
I tako je bomba koju nitko nikad nije vidio ni iskoristio - postala oružje psihološkog ratovanja. Nigdje je nema, a svi je se boje.
"To je ekonomsko oružje i prije svega psihološko, oružje za stvaranje panike, tako ga se često zove i to bi mu bila glavna namjena kad bi se upotrijebilo", tvrdi Ilijaš.
Strahovalo se od strateške pa onda i taktičke nuklearne bombe, sada je na red došla prljava. Kao da uopće postoji bomba koja je čista.