Finska premijerka Sanna Marin poručila je u u utorak Europskom parlamentu kako je EU bila "previše naivna" u odnosu prema Rusiji te da je po tom pitanju trebalo "više slušati" Poljsku i baltičke zemlje.
"Moramo priznati da smo usvojili previše naivan pristup prema Rusiji i temeljili naša očekivanja o njenom funkcioniranju na krivim osnovama", kazala je Marin u svom obraćanju zastupnicima u Europskom parlamentu. "Trebali smo slušati naše poljske i baltičke prijatelje koji su živjeli pod sovjetskom vladavinom", dodala je socijaldemokratska premijerka Finske.
'Nema više našeg povjerenja u Rusiju'
Poljska, Litva, Latvija i Estonija bili su najoštriji kritičari europskog oslanjanja na ruska fosilna goriva i pokretanja plinovoda Sjeverni tok 2, nasuprot Njemačkoj koja je u posljednjih desetak godine uvelike povećala svoju ovisnost o ruskom plinu. Marin je istaknula i da je ruska politika korištenja energenata kao oružja za "ucjenu" EU-a "kratkovidna".
"Zbog postojeće energetske krize oslobodit ćemo se ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima prije nego što smo mislili. Rusija uništava svoju ekonomiju i budućnost", poručila je. "Rusija uništava svoju ekonomiju i budućnost. Nema više našeg povjerenja u Rusiju. Čak i da rat završi danas, naše povjerenje ne bi se za dugo vremena vratilo“, dodala je.
Kratkoročno, smatra Marin, EU mora poduzeti iznimne mjere za smanjenje cijene energenata, dok je na srednji i dugi rok "jedini način za izlazak iz energetske krize veliko investiranje u obnovljive izvore energije, zajedničku transportnu mrežu i tehnologije skladištenja". "Moramo se osloboditi ruskih fosilnih goriva što je brže moguće", dodala je.
'Strateška autonomija EU-a je imeprativ'
Marin smatra da je strateška autonomija EU-a imperativ te da bi u tom kontekstu trebalo uvesti glasanje kvalificiranom većinom o nekim pitanjima, iako se dobar dio može ostvariti "unutar postojećeg okvira". Zagovornice glasanja kvalificiranom većinom o vanjskopolitičkim i sigurnosnim pitanjima uglavnom su zapadne članice EU-a, dok istočne većinom pravo veta smatraju sredstvom zaštite svojih interesa zbog demografske i ekonomske premoći zapadne Europe. Marin se zastupnicima obratila u okviru programa "Ovo je Europa", ciklusa redovitih obraćanja čelnika članica Unije na plenarnim sjednicama parlamenta.
Ove su godine s europarlamentarcima o aktualnim političkim temama za EU, među ostalim raspravljali estonska premijerka Kaja Kallas, talijanski premijer Mario Draghi, irski premijer Michael Martin i u lipnju hrvatski premijer Andrej Plenković.
Kritike Finskoj zbog 'štedljivog stava'
Govor Sanne Marin hvalili su centristički klubovi zastupnica (pučani, socijaldemokrati i liberalni klub Renew Europe), dok su je, iz različitih razloga, kritizirali zeleni, ljevica i desnica. Philipe Lamberts iz Zelenih kritizirao je finsku premijerku zbog "štedljivog" stava Finske prema trošenju europskog novca, istaknuvši da članstvo u EU-u znači i fiskalnu solidarnost.
"Prije ili kasnije čak i štedljivi trebaju solidarnost od drugih. Finska sada traži sigurnosna jamstva od drugih članica NATO-a. Članstvo u klubu nije jednosmjerna ulica", kazao je.
Laura Huhtasaari, finska zastupnica iz desnog kluba Identiteta i demokracija, je pak optužila Marin da je suodgovorna za rast kriminala u Finskoj provođenjem "neodgovorne migracijske politike".