Registracija
Ako imaš Voyo pretplatu, registriraj se istim e-mailom i čitaj net.hr bez oglasa! Saznaj više
Toggle password visibility
Toggle password visibility
Već imaš račun?
Obnovi lozinku
Svijet /

Lijek za mršavljenje izazvao 300 smrti?

Francuski lijek za mršavljenje Mediator pod istragom je zbog sumnje da je u dvije godine izazvao čak 300 smrti!

VOYO logo
VOYO logo

Mediator, naime, sadrži benfluoreks, molekulu koja uklanja osjećaj gladi. Sredstvo je 30 godina bilo pripisivano osobama s povišenim masnoćama i krvi, a kasnije i dijabetičarima koji imaju problema s povišenom težinom, pharmatimes.com.

Izvješće sudskih vještaka upućuje na to da je sredstvo u roku od dvije i pol godine uzrokovalo između 220 i 300 smrtnih slučajeva zbog oboljenja srčanih zalistaka, a dugoročno između 1.300 do 1.800.

Sredstvo je s tržišta povučeno tek u srpnju 2010. iako su se prvi simptomi štetnosti počeli javljati u razdoblju od 1998. do 2003. godine. U stručnom izvješću koje je pripremljeno za suđenje stoji kako se zbog slabosti srčanih zalistaka u bolnici liječilo između 3.100 i 4.200 osoba.

VOYO logo
Još iz rubrike
Pročitaj i ovo
VOYO logo
VOYO logo
Regionalni portali
Još iz rubrike