LIJEČNICI IZ SIRIJSKE BOLNICE ŠOKIRALI: / 'Nitko od pacijenata te večeri nije imao ozljede uzrokovane kemijskim oružjem'

Image
16.4.2018.
19:48
VOYO logo

Inspektori Organizacije za zabranu kemijskog oružja (OPCW) doputovali su prošli tjedan u Siriju no još nisu dobili pristup Doumi, koju sada nadzire sirijska vlada nakon povlačenja pobunjenika.

Nakon zračnih udara SAD-a, Britanije i Francuske u subotu ujutro na postrojenja kemijskog oružja u Siriji prioritet je omogućiti članovima OPCW-a da Sirija potpuno ukine kemijski program, rekao je francuski veleposlanik Philippe Lalliota na hitnome sastanku OPCW-a u ponedjeljak u Den Haagu o navodnom kemijskom napadu sirijske vojske na Dumu 7. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Rusi su mogli posjetiti mjesto napada", rekao je u ponedjeljak američki veleposlanik Kenneth Ward na sastanku OPCW-a u Den Haagu i istaknuo: "Zabrinuti smo jer su oni mogli utjecati na dokaze kako bi spriječili inspektore OPCW-a da provedu učinkovitu istragu".

Britansko izaslanstvo OPCW-a optužilo je Rusiju i vladu sirijskog predsjednika Bashara al-Assada da priječe inspektorima prilaz Doumi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međusobne optužbe

Inspektori bi trebali prikupiti uzorke, ispitati svjedoke i dokumentirati dokaze te zaključiti je li bilo upotrijebljeno međunarodnim konvencijama zabranjeno kemijsko oružje, ali ne bi imali pravo pripisati odgovornost za takav napad nekoj od strana.

Britanski veleposlanik Peter Wilson rekao je u Den Haagu da su inspektori UN-a stigli no da ne mogu doprijeti do Doume jer im Sirija i Rusija ne mogu jamčiti sigurnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Moskva, međutim, za svako kašnjenje u istrazi krivi Sjedinjene Države, Francusku i Britaniju jer su napale sirijska postrojenja za vikend.

"Zatražili smo objektivnu istragu. To je bilo u samom početku kada se pojavila vijest o napadu. Prema tome navodi koji su sada usmjereni prema Rusiji neutemeljeni su", rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sirijska vlada organizirala je obilazak za novinare, no oni nisu mogli ući u zgradu u kojoj su, kako tvrde liječnici i humanitarne udruge, deseci ljudi bili usmrćeni kemijskim otrovom.

Liječnici: Nitko nije imao ozljede uzrokovane kemijskim oružjem

Liječnici u bolnici u koju su bile zbrinute navodne žrtve kemijskog napada rekli su novinarima da nijedan od pacijenata primljenih te noći kada se navodno dogodio kemijski napad nije pokazivao takve ozljede, a gušenja je bilo od prašine i dima u bombardiranjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Humanitarne udruge i spasilačka organizacija Bijele kacige tvrde da su takve izjave medicinskog osoblja, koje je državna televizija emitirala prošlih dana, iznesene pod prijetnjama.

Napadi zapadnih zemalja, SAD-a , Britanije i Francuske nisu promijenili ravnotežu u sirijskom ratu niti su one intervenirale radi rušenja Assada koji je nadmoćan, već je svrha bila pokazati mu da je kemijsko oružje nedopušteno i da se takav napad ne smije ponoviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takvo je stajalište svojim kolegama jasno prenio britanski šef diplomacije Boris Johnson u Bruxellesu u ponedjeljak na sastanku 28 ministara vanjskih poslova zemalja članica Europske unije.

"Bojim se da će se sirijski rat nastaviti na taj užasan, bijedan način. No svijet je pokazao da mu je dosta korištenja kemijskog oružja", rekao je Johsnon.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što će Europa?

Njegovi kolege u EU poduprli su raketne udare triju zemalja i razgovarali o tome kako dodatno izolirati Assada.

"Europska unija nastavit će razmatrati buduće restriktivne mjere protiv Sirije sve dok traje represija", stoji u izjavi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici Britanije i Francuske morat će, međutim, u svojim domovinama odgovarati za provedene akcije u Siriji.

Britanska premijerka Theresa May treba dati izjavu u parlamentu u ponedjeljak i odgovoriti na pitanje zašto nije tražila odobrenje parlamenta za napad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Francuskoj sudjelovanje francuske avijacije u udarima na sirijska kemijska postrojenja kritiziraju konzervativci, krajnja ljevica i krajnja desnica. O tome će na zastupnička pitanja u ponedjeljak poslije podne odgovarati premijer Edouard Philippe.

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo