Objavljeno je to neposredno pred dogovoreni sastanak američkog državnog tajnika Johna Kerryja i kineskog ministra vanjskih poslova Wanga Yia koji je potom otkazan. Zasad nema službenog objašnjenja koja ga je strana otkazala.
Strateški važan otok
Južno kinesko more i otočić Woody u njemu postale su globalno krizno žarište. Riječ je o strateški iznimno važnom otoku kojeg je Kina zauzela još 1950. godine izazvavši bijes Tajvana i Vijetnama koji također polažu pravo na njega.
Woody se nalazi 350 kilometara od otoka Hainana gdje je smještena najveća kineska podmornička baza. Ondje su Kinezi izgradili niz umjetnih otoka uredivši ih za vojne potrebe. Svi se nalaze usred pomorski i trgovački vrlo prometnog Južnog kineskog mora u kojem svoje interese, uz već spomenute Tajvan i Vijetnam, vide i Filipini, Malezija i Bruneji, sve odreda američki saveznici u toj regiji.
SAD poslale razarač, Kina zrakoplove
Napetosti traju unatrag nekoliko mjeseci otkako je SAD ondje poslao svoj razarač USS Lassen.
Prošli puta kada je Kina poslala borbene zrakoplove prema otočiću Woodyju, službeno je objašnjenje bilo da isprobavaju novoizgrađenu pistu. No, činjenica je da je Kinu razbijesnila nazočnost američkog razarača u tamošnjim vodama.