DOSTAVI, PA SE RUGAJ / Proizvođači su u panici, a taj kaos ruši i svjetsku ekonomiju: Posljedice ćemo osjetiti svi

Image
Foto: Profimedia

Lanci opskrbe ozbiljno prijete oporavku svjetske ekonomije

3.11.2021.
21:09
Profimedia
VOYO logo

Nova analiza uglednog Bloomberga sugerira kako bi kriza lanca opskrbe mogla srušiti globalnu ekonomiju. Novi pokazatelji sugeriraju kako razmjeri globalne nestašice materijala povećavaju cijene i sve više ugrožavaju gospodarski oporavak.

Image
HOĆE LI NAM TO UKRASTI BOŽIĆ? /

Upravo se rađa nova kriza na Istoku: Cijelom svijetu prijete nestašice, redukcije i eksplozija cijena hrane

Image
HOĆE LI NAM TO UKRASTI BOŽIĆ? /

Upravo se rađa nova kriza na Istoku: Cijelom svijetu prijete nestašice, redukcije i eksplozija cijena hrane

Prošle godine, globalna se ekonomija zaustavila, a ove se godine ponovno pokrenula, ali je sada zaglavljena. Istraživanje Bloomberga naglašava kako je problem ekstreman, a vidi se golim okom u dućanima diljem planeta - supermarketi s praznim policama, brodovi u lukama, tvornice automobila u kojima je proizvodnja zbog mikročipova stala, rastuće cijene gotovo svega...

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Središnje banke pomalo se povlače od svog stava kako je inflacija prolazna te bi mogle biti prisiljene povećati kamatne stope ranije nego što se očekivalo. Predstavlja to novu prijetnju ionako posrnulom oporavku, a moglo bi izbaciti zrak iz nekretninskih balona ali i napuhanih balona kapitala.

Proizvođače zatekao brzi oporavak

U pozadini ove krize stoje preopterećene transportne mreže, manjak radne snage na ključnim točkama i potražnja u SAD-u koja je potpomognuta pandemijom usmjerena više na robu nego na usluge.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Proizvođače diljem svijeta zatekao je ovogodišnji brzi oporavak od krize. Prošle su godine smanjili narudžbe materijala jer su potrošači prestali trošiti, a sada tog materijala fali.

U Vijetnamu su tako tvornice koje proizvode Nike tenisice morale smanjiti proizvodnju jer su radnici migranti otišli u svoje matične provinicije u strahu od Covida-19. Kina se suočava s novim prodorom virusa na koji reagira lockdownima na određenim područjima. Tako tamošnje tvorničke cijene rastu po stopi od 10 posto godišnje, što je najbrže od 1990-ih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bloombergovi ekonomski indeksi ponude pokazuju da su nestašice vrlo blizu 20-godišnjem maksimumu u Ujedinjenom Kraljevstvu i eurozoni. Ove se mjere temelje na nizu podataka, od tvorničkih ulaznih cijena do omjera zaliha i prodaje za trgovce na malo i zaostatak narudžbi za tvrtke iz uslužnog sektora. Kada su ti indeksi na nuli ukazuju na normalne uvjete, negativni znače da robe ima u izobilju, a pozitivni ukazuju na nestašice. Ovi indeksi sada pokazuju nagli pomak s viška ponude prije covid krize na današnje značajne nestašice.

Što slijedi?

U krizi opskrbnih lanaca su divovi u svim industrijama, od Toyote do Amazona i Applea. Stvari bi se mogle početi normalizirati nakon kineske Nove godine početkom veljače, iako bi poremećaji mogli trajati barem do sredine sljedeće godine, kaže Shanella rajanayagam, ekonomistica u HSBC-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Globalno gospodarstvo koje izlazi iz najdublje krize u novijoj povijesti, dodatno je uzdrmano nedostatkom opskrbe i snažnom potražnjom. Jasno, gore bi bilo da je suprotno. No, i ova opcija stvara probleme.

Trenutno stanje predstavlja izazov za središnje banke. Održavanje kamatnih stopa na sadašnjim razinama, koje su maksimalno niske, omogućilo bi nastavak ubrzanog oporavka, ali riskira porast cijena svega oko nas. Povećanje kamatnih stopa bi ugušilo inflaciju, ali ne rješavanjem ponude, već gušenjem potražnje. Bloomberg piše kako bi se takva monetarna politika mogla predstaviti kao izjavu kirurga: "Operacija uspješna, pacijent mrtav".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo