Službena Moskva danas je priopćila da razmatra "daljnje korake" koje će poduzeti u vezi s tvrdnjom da je Velika Britanija odgovorna za napad na plinovode Sjeverni tok 1 i 2 u Sjevernom moru, javlja Reuters.
Rusko ministarstvo obrane prošle je subote ustvrdlo da su pripadnici Britanske mornarice potkraj rujna raznijeli plinovod Sjeverni tok. Kremlj je time izravno optužio jednu članicu NATO-a za sabotažu ključne ruske infrastrukture.
Moskva optužuje, London tvrdi da su to 'epske laži'
"Prema dostupnim informacijama, pripadnici jedinice Britanske mornarice sudjelovali su u planiranju, pripremi i provođenju terorističkog napada u Baltičkom moru 26. rujna ove godine - raznijevši plinovode Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2", stajalo je u subotnjem priopćenju ruskog ministarstva obrane. No, otamo nisu predočili nikakve dokaze kojima bi potkrijepili te optužbe.
Potom je reagirao službeni London poručivši da je riječ o "lažnim tvrdnjama epskih razmjera".
"Kako bi umanjilo svoje katastrofalno vođenje ilegalne invazije na Ukrajinu, rusko ministarstvo obrane pribjegava širenju lažnih tvrdnji epskih razmjera. Ova najnovija izmišljotina više govori o raspravama unutar ruske vlasti nego o Zapadu", rekao je glasnogovornik britanskog ministarstva obrane.
Kremlj opet tvrdi isto i opet ne nudi nikakve dokaze
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov danas je, pak, kazao da postoje dokazi da je Britanija umiješana u teroristički čin protiv vitalne energetske infrastrukture Rusije.
"Takve radnje ne mogu se ostaviti po strani. Naravno, razmislit ćemo o daljnjim koracima. Definitivno se ne može ostaviti ovako", rekao je Peskov, ali ponovno bez pružanja ikakvih dokaza.
Oštećenja izazvana eksplozijama na plinovodu Sjeverni tok prijete da trajno izbace iz upotrebe više milijardi dolara vrijedan plinovod koji je bio najveća ruta za dopremu ruskog plina u Europu. Kremlj se također nije očitovao je li donesena ikakva odluka o eventualnom popravku tih plinovoda pod ruskom kontrolom.
Peskov: Čeka se stručna procjena štete na plinovodu
Peskov je rekao da Kremlj čeka stručnu procjenu štete i da još nisu donesene odluke o budućnosti Sjevernog toka 1 ili Sjevernog toka 2.
Švedska je prošli tjedan naredila dodatne istrage štete. Vlasti i u Švedskoj i u Danskoj, u čijem podmorju se incident dogodio, zaključile su da je curenje plina uzrokovano eksplozijama, ali nisu rekli tko bi mogao biti odgovoran.
Rusija takošer tvrdi da je i SAD imao motiv za oštećenje Sjevernog jer želi Europi prodavati više svoga ukapljenog prirodnog plina (LNG). No, i Washington je poput Londona zanijekao umiješanost.