'AMERIKA JE ZADIVLJENA' /

Kovačević: 'Izrael je lansirao snažnu poruku - Možemo se infiltrirati u bilo što, bilo gdje u svijetu'

Image

Diplomat kaže da je ovo bila poruka Hezbolahu na to što su tek spremni učiniti ako pomisle na ozbiljniji napad na Izrael

18.9.2024.
14:25
VOYO logo

Nakon simultanog napada eksplozijom pejdžera na nekoliko tisuća pripadnika Hezbolaha, posljedice je teško predvidjeti, ali se čini da je Izrael poslao vrlo snažnu poruku - mišljenje je to diplomata Bože Kovačevića.

Za Danas.hr rekao je da je ova akcija bila odvraćanje Hezbolaha od namjere da napadne Izrael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Izrael je pokazao svoju izrazitu tehnološku nadmoć, da kontrolira i hardver i softver te informacijske strukture koje Hezbolah koristi. Isto tako, Izrael je pokazao da ima utjecaj na opskrbne lance preko kojih Hezbolah nabavlja vojnu opremu. Ova izraelska demonstracija moći poručuje Hezbolahu: 'Vidite što smo vam već napravili, a možete zamisliti što bismo vam bili spremni učiniti ako biste poduzeli masovni napad na Izrael.' Premda akcija izgleda kao provokacija i kao želja za daljnjom eskalacijom, čini mi se da je glavna poruka Izraela odvraćanje i poruka: 'Nemojte ni pomisliti napasti Izrael.'", komentirao je Kovačević.

Image
VRIJE NA BLISKOM ISTOKU /

Marinko Ogorec: 'Nervoza u svijetu je očigledna, eskalacija je neizbježna!'

Image
VRIJE NA BLISKOM ISTOKU /

Marinko Ogorec: 'Nervoza u svijetu je očigledna, eskalacija je neizbježna!'

Pretpostavlja da će zapovjednici Hezbolaha nakon ovoga ozbiljno razmisliti o svojoj informacijskoj infrastrukturi, jer je očito da su u tom pogledu ne samo inferiorni Izraelu, nego se čini da Izrael izravno nadzire njihovu infrastrukturu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Hezbolah je početkom godine odbacio mobitele smatrajući da Izraelci mogu preko njih lako kontrolirati njihovu komunikaciju. Prihvatili su pejdžere kao novi oblik komunikacije za koji ne treba internet i za koje mlađe generacije čak ni ne znaju što su. Naime, pejdžeri su dojavljivači poruka koji su bili uobičajeni način komunikacije tijekom 1990-ih godina i početkom 2000-ih i činilo se da su poslani u ropotarnicu povijesti. Moguće je da je to navelo Hezbolah da ih prihvate kao novi oblik komunikacije za koji su mislili da je neprobojan.

Nakon pagera, što dalje?

Nakon ovoga napada, postavlja se pitanje koji je novi oblik komunikacije koji bi Hezbolah mogao prigrliti s obzirom na to da Izraelci očito probijaju njihove sustave.

Kovačević kaže da ne zna, ali da ovo što se dogodilo stavlja pred zapovjednike Hezbolaha zadatak da odgovore. "Ako nije bilo dovoljno to što je Izrael svojedobno organizirao jedan od prvih uspješnih cyber napada koji je rezultirao zaustavljanjem iranskih centrifuga za obogaćivanje urana, sada su se morali prosvijetliti. Ako su razumni, lideri Hezbolaha će na neodređeno vrijeme odgoditi donošenje odluke", kaže Kovačević.

Što je s ostalim arapskim svijetom, hoće li se solidarizirati i dati podršku (pa i vojnu) Hezbolahu u osmišljavanju odgovora prema Izraelu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Duboka podijeljenost arapskog svijeta

Kovačević kaže: "Ostali arapski svijet je ipak duboko podijeljen, unatoč postojanju arapske mirovne inicijative još od 2002. godine. Neke od arapskih zemalja, uključujući Saudijsku Arabiju, tijekom Trumpove administracije prihvatile su tzv. Abrahamove sporazume, koji obuhvaćaju niz sporazuma o gospodarskoj, kulturnoj i sigurnosnoj suradnji pojedinih arapskih zemalja s Izraelom. Glavna razlika između arapske mirovne inicijative i Abrahamovih sporazuma je u tome što je u središtu arapske mirovne inicijative rješavanje pitanja palestinskih izbjeglica, što je ključna pretpostavka za normalizaciju odnosa s Izraelom. U Abrahamovim sporazumima izbjeglice se uopće ne spominju, što pokazuje da arapske zemlje nisu dosljedne u politikama prema Izraelu, da su često pod utjecajem vanjskih igrača, prvenstveno SAD-a, i da je teško predvidjeti što će ubuduće poduzeti. Nedvojbeno su se arapske države solidarizirale sa stradanjem Palestinaca u Gazi, ali na temelju toga se ne može izvući jednoznačni zaključak da bi se sve arapske zemlje udružile, makar u diplomatskom smislu, a kamoli vojnom akcijom protiv Izraela."

Potvrđuje da je ovaj potez Izraela, premda on do sad nije preuzeo odgovornost za napad pejdžerima, išao ka jačanju sigurnosti svoje zemlje i odvraćanju eventualnog masovnije napada Hezbolaha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Čini se da je jedan od prioriteta izraelske vlade povratak iseljenog izraelskog stanovništva iz pogranične zone prema Libanonu koju napada Hezbolah. Akcijom su poručili da će vratiti ljude na to područje, i da će, ako ih netko pokuša napasti, odgovoriti s daleko težim posljedicama", smatra ovaj diplomat.

Amerikanci duboko zadivljeni

Iako je SAD odmah izjavio da nemaju veze s napadom, niti da su o njemu bili obaviješteni, naš sugovornik misli da su Amerikanci, po tko zna koji put, ostali dodatno zadivljeni sposobnostima izraelskih obavještajnih službi. "I odat će im priznanje za uspješno obavljenu akciju i pokušati nešto naučiti iz toga", smatra Kovačević.

Komplicira li se stvar za Europu s obzirom na informaciju da su pejdžeri s eksplozivom sastavljeni u Europi, moguće u našem susjedstvu - u Mađarskoj?

Za Kovačevića je to samo znak da Izrael ima snažnu obavještajnu strukturu da se može infiltrirati u opskrbne lance bilo čega i bilo gdje u svijetu. "Vjerojatno su to učinili tako da su potplatili radnike koji rade na montaži pejdžera ili su među njih infiltrirali svoje ljude", kaže Kovačević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

POGLEDAJTE VIDEO Šokantan video iz Libanona. Eksplodirale tisuće pejdžera

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo