Gotovo je 3000 ranjenih i 11 mrtvih nakon simultanog napada eksplozijama pagera na pripadnike Hezbolaha u Libanonu. Ima i kolateralnih žrtava, u zemlji je zavladao priličan kaos, a dan nakon ovog očito pomno organiziranog napada vojni analitičar Marinko Ogorec za danas.hr komentirao je treba li strahovati od eskalacije sukoba na Bliskom istoku i može li se to na ikoji način preliti na šire područje.
"Ovo je bila vrlo opsežna vojna operacija koja ulazi u kategoriju specijalnog rata, što se pokazalo vrlo učinkovitim. Nije slučajno da je nekoliko tisuća pagera eksplodiralo zajedno u istoj sekundi što govori da je to dobro osmišljena, vrlo precizna i tempirana operacija specijalnog rata", kaže Ogorec.
Kaže da je teško komentirati hipotetične navode da su pageri došli iz Europe te da je u Europi u svaki od njih postavljen eksploziv koji je detonirao, ali da su oni koji su došli do pagera, znali kome su namijenjeni i da su imali dovoljno vremena, resursa i mogućnosti da to izvedu.
'Nikad nećemo saznati odakle su pageri'
"Gdje je točno to napravljeno, mislim da nikada nećemo saznati. Opet, s vojnog aspekta, ovo je izuzetno učinkovita operacija protivnika. Hezbolah je u nekoliko sekundi izgubio cijelu brigadu koja je bačena van uporabe, nekoliko tisuća ljudi je u par sekundi izbačeno iz borbe. To je situacija koju vojni zapovjednici na terenu ne mogu ni sanjati, kamoli provesti", rekao je ovaj stručnjak za danas.hr.
Nastavio je da je Hezbolah ovim napadom itekako pogođen, te da je za očekivati da će uzvratiti onda kad se konsolidiraju.
'Komunikacije su im provaljene'
"Njihov sustav komunikacije sada je provaljen, moraju ga potpuno izmijeniti, prijeći na drugi medij, i napraviti mnogo toga kako bi prilagodili komunikaciju", kaže Ogorec.
Iako je ovo jak udarac za Hezbolah, smatra da je pretjerano razgovarati o tome da će ovo potaknuti svearapski svijet da se digne na noge protiv Izraela. Da je istina da će Hezbolah pokušati uzvratiti, ali da nije siguran da će potaknuti i druge na akciju. Po njemu, Hezbolah će i dalje ostati na vlastitim snagama.
Izrael se za sada ne želi izjasniti o napadu niti je preuzeo odgovornost za njega, SAD je objavio da za njega nije ni znao.
O odnosu Izraela i SAD-a
"Ne vjerujem da će itko preuzeti odgovornost za napad. O odnosu s Amerikom - Izrael ima dovoljno snaga i potencijala da sam izvede operaciju, te im nije trebala pomoć SAD-a. Ne vidim razloga zašto bi došlo do hlađenja odnosa između SAD-a i Izraela", kaže naš sugovornik.
Nastavlja da je nervoza u svijetu je očigledna, da se zakompliciralo na Bliskom istoku te da je eskalacija neizbježna. Kako će se sve razviti, tek treba vidjeti.
Još sinoć su neki primijetili da je visoki ruski dužnosnik Sergej Šojgu prije nekoliko dana u Teheranu razgovarao s iranskim kolegom i da taj posjet nije slučajan, a Ogorec se s tim slaže.
"Ništa nije slučajno, pa ni taj posjet nije slučajan. Očito Iran i Rusija imaju izuzetno složenu vojnu suradnju koja jača. Posjet Šojgua je usmjeren na produbljenje vojne i tehničke suradnje, što je vrlo vjerojatno, te će se ta vojna suradnja nastaviti", rekao je.
Inače, glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova rekla je ruskim medijima da "ono što se dogodilo u Libanonu zahtijeva istragu i međunarodnu pozornost".
Hezbolah: 'Ovo je kombinirani teroristički čin'
Glasnogovornik iranskog ministarstva vanjskih poslova ovaj napad nazvao je "terorističkom operacijom", koristeći pritom riječi "masovnog ubojstva".
"Teroristička operacija u Libanonu izvedena je kao nastavak kombiniranih operacija cionističkog režima i njihovih agenata plaćenika. Protivi se svim moralnim i ljudskim načelima, međunarodnom pravu, posebice međunarodnom humanitarnom pravu, te zahtijeva međunarodni kazneni progon, suđenje i kaznu. Ovaj kombinirani teroristički čin, koji je zapravo oblik masovnog ubojstva, još jednom jasno dokazuje da je cionistički režim, osim što je počinio ratne zločine i genocid nad palestinskim narodom, ozbiljno ugrozio regionalni i međunarodni mir i sigurnost", rekao je.
Šef Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah najavio je da će se u četvrtak obratiti javnosti.
Iranska vlada obećala je potporu Libanonu, Irak je poslao već medicinsku pomoć.
Što znamo o Hezbolahu?
Hezbolah (arapski: "Božja stranka") je šiitska militantna i politička organizacija osnovana početkom 1980-ih u Libanonu. Nastao je kao odgovor na izraelsku invaziju na Libanon 1982. godine, uz podršku Irana, s ciljem borbe protiv izraelskih snaga i oslobođenja juga Libanona.
Hezbolah se postupno razvijao u moćnu vojnu silu i političku stranku, koja ima znatan utjecaj u libanonskoj politici. Organizacija je povezana s napadima na izraelske vojnike i civilne ciljeve, kao i sa sukobom 2006. godine između Izraela i Hezbolaha. Njegova vojna krila UN i mnoge zapadne zemlje smatraju terorističkom organizacijom, dok ga neki arapski i islamski pokreti podržavaju zbog otpora izraelskoj okupaciji.
Hezbolah također igra ključnu ulogu u sirijskom građanskom ratu, gdje je podržavao režim Bašara al-Asada.