IPAK SE NE ZNA HOĆE LI DANAS NA SLOBODU /

Konzul progovorio o uhićenim Hrvatima: 'Zna se gdje su djeca, čuvaju ih, a oni ih još nisu posjetili'

Image
Foto: Mwebantu.com

Potvrdio je da je bio u pritvoru gdje su hrvatskih državljani te posvjedočio da su uvjeti u njemu loši

23.1.2023.
12:08
Mwebantu.com
VOYO logo

Danas se trebalo nastaviti suđenje za osmero Hrvata u Zambiji optuženih za trgovinu djecom koji su ondje pritvoreni već mjesec i pol dana. Ročište je krenulo u 8 sati i 20 minuta, nakon svega osam minuta je odgođeno.

Novo ročište zakazano je za 6. i 10. veljače, a oni bi se već od danas poslijepodne mogli braniti sa slobode. Njihov izabrani odvjetnik Kelvin Silwimba potvrdio je kako se čini da će oni do kraja današnjeg dana biti pušteni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NEOBIČAN SLUČAJ /

Odgođeno je današnje suđenje Hrvatima u Zambiji. Danas izlaze na slobodu: 'Dobro smo, sve je u redu'

Image
NEOBIČAN SLUČAJ /

Odgođeno je današnje suđenje Hrvatima u Zambiji. Danas izlaze na slobodu: 'Dobro smo, sve je u redu'

Ročište otkazano zbog odsutnosti suca?

Danas je na ročištu hrvatskim državljanima bio i Dario Klasić iz hrvatskog konzulata u Pretoriji, u Južnoafričkoj Republici. Novinarima je podijelio informacije da se pouzdano zna gdje su djeca koju su trebali preuzeti i u Hrvatsku odvesti hrvatski parovi te što će dalje biti s njima.

"Sukladno informacijama s kojima smo raspolagali od petka popodne, danas se potvrdilo da je sudsko ročište odgođeno zbog odsutnosti suca", rekao je Klasić.
Novinari su pitali kolike su šanse da oni izađu na slobodu danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na zadnjem sudskom ročištu 12. prosinca sud je naložio 4 uvjeta koje su hrvatski državljani trebali ispuniti. Ispunjavanje uvjeta se odužilo, trajalo je duže nego smo očekivali. Sva četiri uvjeta ispunjena su u petak u kasnim poslijepodnevnim satima i tada je nadležni sud u Ndoli izdao odluku kojim se dopušta da se brane sa slobode.

Ta odluka mora se dostaviti u službu nadležnu za imigraciju, i to je dostavljeno danas ujutro. Ta odluka je svojevrsni preduvjet da bi oni mogli regulirati boravak. Tijekom današnjeg dana očekujemo da će službe za imigraciju postupati po tom ali bojim se da je nezahvalno davati bilo kakvo mišljenje može li se očekivati da se danas brane sa slobode, sutra ili će se to možda otegnuti. Radi se postupku koji nadležne službe moraju provesti i završiti", rekao je.

Smješteni u pritvorskoj jedinici

Potvrdio je da je bio u pritvoru gdje su hrvatskih državljani te posvjedočio da su uvjeti u njemu loši.

"Tamo je ispod bilo kakvog standarda koji mi u Europi možemo zamisliti, pojmiti. No važno je reći da Zambija i Ndola nema poseban infrastrukturni objekt za prihvat i pritvor stranaca. Hrvatski državljani nisu bili smješteni u zatvoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Ndoli postoje dva zatvora. Oni su bili smješteni u pritvorskoj jedinici. Od samog početka muškarci su bili odvojeni od žena ali imali su mogućnost da se kraće vrijeme tijekom dana i vide, vrlo kratko na 15 ak minuta", rekao je Klasić.

Nastavio je da oni su u ćelijama, borave s drugim pritvorenicima. "Što sam prilikom prve posjete pritvoru utvrdio sam da je broj pritvorenika prevelika za sam kapacitet pritvora i na neki način nije uobičajeno jesu pritvorenici pomiješane s osuđenicima", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izručenje Hrvatskoj?

Odgovorio je i na pitanje postoji li mogućnost da se oni na neki način izruče Hrvatskoj.

"U okvirima međunarodnog kaznenog postupovnog prava postoji mogućnosti, neću reći izručenja, nego ustupanja i preuzimanja kaznenog postupka ali o tome ne možemo govoriti u ovom stadiju postupka.

Da bi do toga došlo treba čitav niz uvjeta i moje pravno mišljenje je da se to ne može dogoditi na inicijativu Republike Hrvatske, nego sama Republika Zambija trebala bi ustupiti, odnosno predložiti ustupanje kaznenog postupka Republici Hrvatskoj. Ali samo ustupanje i preuzimanje je vrlo kompleksno, a isto tako moja su saznanja, ovdje se primjenjuje anglo-saksonsko pravo i tu ovdje nije uobičajeno", odgovorio je.
Potvrdio je da za ovaj slučaj znaju na najvišim razinama u Zambiji.

"Mogu potvrditi da je MVEP uistinu napravilo sve što je bilo u našoj mogućnosti. Ministar Grlić-Radman osobno je razgovarao s ministrom vanjskih poslova Republike Zambije. Odmah smo kontaktirali delegaciju EU, već kod mogu prvog boravka ovdje ja sam osobno putovao u Lusaku i razgovarao u Delegaciji EU o problemu hrvatskih državljana koji su tada bili pritvoreni bez podizanja optužnice. Mogu potvrditi da smo o ovom smo slučaju razgovarali na najvišim razinama, od New Yorka, Bruxellesa, Geneve, Lusake Pretorije. Ali važno je napomenuti da je naše postupanje, veleposlanstva i ministarstva ograničeno Bečkom konvencijom o konzularnim odnosima što znači da se mi ne smijemo i ne možemo miješati u pravi postupak druge države, ne možemo tražiti njihovo puštanje iz pritvora", rekao je Klasić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Prvi trenuci bili su iznimno stresni za sve njih'

Potvrdio je da sve financijske troškove snose sami optuženici i njihova obitelj.

Rekao je da će oni i dalje pratiti postupak, da su od početka tražili da se prema hrvatskim državljanima postupa čovječno, bez ikakve diskriminacije, da im se osigura liječnička pomoć ako će im trebati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prvi momenti pritvaranja bili su iznimno stresni za sve njih. Tražimo da sam postupak bude pravičan. Osobno od samog početka pratim svaki korak zambijskih vlasti i mogu potvrditi da je dosadašnje postupanje bilo u okvirima i ovlastima kojima im dodjeljuje Zakon protiv trgovanja ljudima", rekao je i da su i u kontaktu s vlastima u DR Kongo, da je osobno razgovarao s višerangiranim službenicima u generalnom konzulatu DR Kongo u Ndoli, ali da je i u kontaktu s predstavnicima veleposlanstva DR Konga u Pretoriji.

Djecu ipak nisu uspjeli posjetiti

Nastavio je da djecu, koja su trebala biti posvojena u ovom postupku, nisu uspjeli posjetiti.

"Ona se smatraju žrtvama. Imao pouzdanu informaciju gdje su djeca, ona su u sirotištu nego u čuvanom objektu pod stalnom policijskom zaštitom i posjete nisu moguće", rekao je.

Novinare je zanimalo i postoje li saznanja o vjerodostojnosti dokumenata iz Konga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi osobno nemamo saznanja pouzdanih saznanja o vjerodostojnosti kongoanskih dokumenata, ali već u prosincu je u hrvatskim medijima bilo objavljeno, preliminarne istrage pokazale su da dokumenti izdani u DR Kongo i prije svega sudske presude, da nisu vjerodostojne", odgovorio je.

Rekao je i da je jedan od inkriminirajućih elemenata koje je DR Kongo istaknula da roditelji nisu dali dozvolu za postupak. "Ali tijekom postupka treba se potvrditi jesu li dokumenti izdani u DR Kongo uistinu falsificirani. Ali to je sad na državnom odvjetništvu, nitko ne zna koje će dokazne prijedloge izvesti na sljedećim ročištima. Ono je zakazano za 6. i potom za 10. veljače", istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo