Šanse za apokaliptični nuklearni svjetski rat sada su jedan prema šest usred eskalacije napetosti s Rusijom, upozorio je vrhunski znanstvenik. Dok se nastavlja odugovlačiti invazija ludog tiranina Vladimira Putina na Ukrajinu, švedski znanstvenik tvrdi da su šanse da odluči pritisnuti nuklearni gumb sada iste kao poraz u partiji ruskog ruleta, piše The Sun.
Putin je najavio svoju "specijalnu vojnu operaciju" u Ukrajini 24. veljače, samouvjereno predviđajući da će njegova vojska projuriti kroz zemlju kako bi stigla do glavnog grada Kijeva za samo tri dana. Ali Rusi su naišli na odlučne Ukrajince, a gotovo osam mjeseci kasnije predsjednik Volodimir Zelenskij i dalje je na vlasti.
Zbog toga, upozoravaju stručnjaci, Kremlj će vjerojatno biti sve manje oprezan dok blijede nade u promjenu režima u Kijevu. Korištenje taktičkog nuklearnog oružja (TNO) u ratu neće ostvariti Putinove ciljeve, ali može biti konačno bacanje kocke poludjelog diktatora.
Put do nuklearne eskalacije
Prema ruskoj vojnoj doktrini, ruska aneksija Donjecka, Luhanska, Hersona i Zaporižja otvara put Putinu za korištenje TNO-a. Prema zakonima koje je Kremlj samoproglasio, može upotrijebiti nuklearnu bombu za napad bilo gdje gdje se smatra njezinim teritorijem.
Sada je švedski znanstvenik Max Tegmark, koji vodi Institut za budućnost života, otkrio izglede za sveopći nuklearni rat. U alarmantnim nalazima, on tvrdi da je vjerojatnost nuklearnog rata između Rusije i SAD-a otprilike jedan prema šest ili nešto ispod 17 posto.
Svi njegovi izračuni temelje se na vjerojatnosti pojave određenih događaja. Istraživanje tvrdi da bi pobjeda Rusije rezultirala takozvanom situacijom "Kosovo", pri čemu bi odcijepljene "proruske" regije Ukrajine ostale neovisne o Kijevu. Ovakav rezultat, koji se odnosi na "odcjepljenje" Kosova od Srbije, za Ukrajinu bi bio neprihvatljiv.
S druge strane, potpuna pobjeda Ukrajine dovela bi do takozvanog "vijetnamskog" scenarija, sličnog porazu Amerikanaca od strane Vijetkonga 1960-ih, i bila bi poniženje za Moskvu. Zbog toga je, tvrdi Tegmark, vjerojatnije da ni jedna strana neće popustiti i sukob će eskalirati, kroz terorističke napade, mobilizaciju i nuklearnu ucjenu.
No, budući da se Rusija ne može dugoročno natjecati sa SAD-om i Europom, pribjegla bi "kvalitativnoj eskalaciji", kao što se pokazalo u masovnim raketnim napadima 10. listopada.
Najekstremniji scenarij
Najekstremniji ishod takve eskalacije bila bi uporaba nuklearnog oružja. Tegmark tvrdi da je rusko pripajanje ukrajinskih teritorija i pokušaj pokretanja pregovora pokušaj da se ugrabi bilo kakav oblik "pobjede" u sukobu.
Rekao je da će se Putin vjerojatno okrenuti svom arsenalu od više od 6000 nuklearnih bombi prije nego što se potpuno preda jer bi svaki znak slabosti doveo do rušenja njegova režima.
"Smatram da je vrlo malo vjerojatno (manje od 10%) da će Putin prihvatiti 'vijetnamski' scenarij bez prethodne uporabe nuklearnog oružja jer bi to gotovo sigurno dovelo do njegovog svrgavanja, zatvaranja ili ubojstva. S druge strane, također smatram krajnje malo vjerojatnim (manje od 10 posto) da će Zapad prihvatiti 'kosovski' scenarij", izjavio je.
To ostavlja puno vjerojatnije izglede da će rat završiti u pat poziciji ili da će Rusija baciti nuklearnu bombu na Ukrajinu.
Deeskalacijski scenariji
Tegmark navodi tri scenarija "deeskalacije" kao "Trajni mir", poput onoga između Finske i Rusije; "Zamrznuti rat", kakav je viđen između Sjeverne i Južne Koreje nakon završetka Korejskog rata; i "Rat koji tinja", kao što je tekuća nestabilnost u Libiji.
S obzirom na nespremnost Zapada na kompromis s Putinom i male izglede Kremlja da prihvati "vijetnamski" scenarij, Tegmark upozorava da je vjerojatnost da Rusija upotrijebi nuklearno oružje u Ukrajini sada čak i do 30 posto.
Ako Rusija napadne nuklearnim oružjem Ukrajinu, Tegmark vjeruje da postoji 80 posto šanse za snažan, ali nenuklearni odgovor NATO-a. To bi moglo uključivati potapanje ruske Crnomorske flote.
"Teško je zamisliti da Rusija to (udare NATO-a na ruski teritorij) ne bi smatrala objavom rata. Najvjerojatniji scenarij (70%) koji vidim nakon ovoga je ruski pokušaj odmazde nakon čega slijedi brza eskalacija s obje strane. Ova se brojka temelji na dugoj svjetskoj povijesti suočavanja s nuklearnim oružjem - i Sjedinjene Države i Rusija daleko su manje kompetentne u deeskalaciji nego u eskalaciji", rekao je.
Tegmark stoga tvrdi da bi takav scenarij mogao dovesti do sveopćeg nuklearnog armagedona. U suprotnom, postoji 30 posto šanse da će obje strane biti prisiljene vratiti se prijelaznim rješenjima poput scenarija "Kosovo/Vijetnam".
Katastrofalne posljedice
Ove procjene dolaze u trenutku kada stručnjaci upozoravaju da bi apokaliptični nuklearni rat s Putinom mogao uništiti pet milijardi ljudi i blokirati Sunce u godinama koje dolaze, što bi izazvalo katastrofalno propadanje usjeva.
Obrambeni analitičari tvrde da je Ujedinjeno Kraljevstvo "žalosno nespremno" za nuklearni rat te su pozvali na dijeljenje tablete joda obiteljima i formiranje korpusa nacionalne obrane.
Situaciju s ratom u Ukrajini možete pratiti iz minute u minutu OVDJE.