Međunarodni saveznici Ukrajine, visoke vojne i političke osobe, uključujući koalicijskog partnera njemačkog čelnika Olafa Scholza, negoduju zbog njegovog opreznog pristupa vojnoj pomoći Ukrajini.
Naime, oni intenziviraju svoje zahtjeve da njemački kancelar Olaf Scholz odobri isporuku tenkova Ukrajincima u jeku ruske agresije.
Lukasz Jasina, glasnogovornik Ministarstva vanjskih poslova Poljske, kaže da je njegova vlada "šokirana" očitim nevoljkošću Njemačke da dopusti slanje tenkova Leopard u Ukrajinu, prenosi BBC.
"Pomoć Ukrajini je najvažnije pitanje za sve nas, posebno za Poljake, za našu naciju i za našu vladu. Jako smo šokirani zbog stava Njemačke koja blokira da se bilo što dogodi”, rekao je Jasina za BBC.
Jasina je za BBC izjavio kako očekuje "dobru komunikaciju" na današnjem sastanku u Ramsteinu, gdje su okupljeni ministri obrane iz 50-ak zemalja, a "slanje Leoparda će se dogoditi", istaknuo je.
“Nadam se da će naši njemački prijatelji i saveznici konačno promijeniti taj stav”, dodaje Jasina.
Dr. Patrick Bury, viši predavač sigurnosti na Sveučilištu u Bathu za BBC je istaknuo kako je njemačko oklijevanje povezano s poviješću nemilitarizma vladajuće Socijaldemokratske stranke Njemačke.
No, nadao bi se da će "u najmanju ruku" Njemačka odustati od kontrole izvoza u druge zemlje, ističe.
Pomoć koju su međunarodne sile najavile u posljednjih nekoliko sati je "najveća količina pomoći koja je najavljena od početka rata", rekao je Bury i dodao:"Njemačka ima izbor želi li biti lider u Europi" ili "želi stalno tražiti sigurnost od Sjedinjenih Država"
"Oružje koje sada stiže u Ukrajinu odnosi se na ljeto i sposobnost Ukrajine da pokrene uspješne protunapade", objašnjava Bury.
Upitan o poziciji Rusije u ratu, Bury kaže da iako Rusija ima relativno slabo gospodarstvo, s vremenom ima veliki proizvodni kapacitet.
"Znamo da Rusiji ponestaje preciznog navođenog streljiva, Iran pomaže, počinje slati više opreme. Kina ih možda opskrbljuje mikročipovima", ističe Bury.