Kineski glavni dužnosnik za kontrolu bolesti priznao je da je učinkovitost domaćih cjepiva niska jer se pojavila informacija da vlast razmišlja o njihovom miješanju kako bi pokušali pružiti veću zaštitu protiv koronavirusa, prenosi The Guardian.
Rijetko priznanje slabosti pekinškog pandemijskog pristupa došlo je od ravnatelja kineskih Centara za kontrolu bolesti Gao Fua, koji je rekao da kineska cjepiva "nemaju vrlo visoke stope zaštite".
"Sada se formalno razmatra trebamo li za postupak imunizacije koristiti različita cjepiva iz različitih tehničkih linija", rekao je na konferenciji.
Cijepivo je učinkovito samo 50 posto
Istraživači u Brazilu utvrdili su da je stopa učinkovitosti cjepiva protiv koronavirusa iz kineskog programa Sinovac u prevenciji simptomatskih infekcija niža od 50,4 posto. Za usporedbu, utvrđeno je da je cjepivo koje je izradio Pfizer djelotvorno 97 posto.
Javno priznanje Gao Fua vjerojatno će izazvati zabrinutost u sve većem broju drugih zemalja koje se oslanjaju na kineska cjepiva. Peking je distribuirao stotine milijuna doza drugim zemljama, istovremeno pokušavajući promovirati sumnju u učinkovitost zapadnih cjepiva.
Turska i Singapur su među zemljama koje su naručivale, dok je uvođenje sinovskog cjepiva u Indoneziji u siječnju uključivalo 3 milijuna doza, a bilo je usmjereno na medicinske radnike i javne službenike. Nakon toga odobrio je Sinovac za uporabu kod starijih osoba.
U Kini još uvijek nisu odobrena zapadna cjepiva
Peking još nije odobrio nikakva strana cjepiva za uporabu u Kini, gdje se koronavirus pojavio krajem 2019. godine.
Kina je dodijelila oko 161 mil doza od početka cijepljenja prošle godine - većini ljudi bit će potrebne dvije doze i namjerava u potpunosti cijepiti 40% svoje 1,4 milijarde stanovništva do lipnja.
Prošlog mjeseca vlasti u Pekingu nastavile su izdavati obradu viza za strance iz desetaka zemalja, ali samo ako su cijepljene protiv Covid-19 cjepivom kineske proizvodnje.
Do sredine prošlog mjeseca Kina je odobrila pet cjepiva za opću ili hitnu upotrebu, uključujući tri koja se također distribuiraju drugim zemljama bilo putem trgovine ili pomoći.
Poticanje međunarodne opskrbe označeno je kampanjom "diplomacije cjepivima" za jačanje mjesta Kine kao globalnog zdravstvenog diva.